Hõimurahvaste programmi kirjandusauhinna pälvis Arvo Valton

Arvo Valton
Arvo Valton Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

1. novembril peetaval udmurdi kirjaniku ja ühiskonnategelase Kuzebai Gerdi mälestuspäeval kuulutati välja hõimurahvaste programmi kirjandusauhinna laureaat. Sel aastal tunnustati auhinnaga Arvo Valtonit tema tegevuse eest soome-ugri rahvaste kirjanduse edendamisel ja tutvustamisel.

Arvo Valton (kodanikunimega Arvo Vallikivi) on tõlkinud ja toimetanud hõimurahvaste kirjandusest kogumikke ja raamatusarju.

Aastatel 1996–2010 oli Arvo Valton Soome-Ugri Kirjanduste Assotsiatsiooni esimees ja president. Assotsiatsioon ühendab hõimurahvaste kirjanikke, tõlkijaid ja kirjandusteadlasi ning korraldab Soome-ugri kirjanike kongresse. Valton on külastanud hõimurahvaste kirjanikke Venemaal, toonud Soome-ugri kirjanikke Eestisse ning korraldanud luuleslämme. 2015. aastal asutas ta Soome-Ugri Kirjanduste Fondi, mille kaudu antakse loomestipendiume hõimurahvaste kirjanikele.

Arvo Valtonit on tema kirjandusliku tegevuse ja soome-ugri aktivismi eest tunnustatud Prantsuse kunstide ja kirjanduse ordeniga, Udmurdi vabariigi teenelise kultuuritegelase nimetuse omistamisega ja Hansi-Mansi rahvusringkonna aumärgiga. 2014. aastal pälvis Valton Eesti Rahvuskultuuri Fondi preemia ja 2015. aastal Tartu Ülikooli rahvusmõtte auhinna.

Haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programm annab koostöös Soome-Ugri Kirjanduste Assotsiatsiooniga kirjandusauhinda välja alates 2007. aastast. Preemia eesmärk on tunnustada uurali keelkonda kuuluvate omariikluseta hõimurahvaste omakeelseid kirjandusteoseid.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: