Kultuuriportaal soovitab: Ali Abbasi tõsieluline põnevusfilm "Püha ämblik" Jupiteris

"Püha ämblik" Autor/allikas: Kaader filmist

Ali Abbasi näitab "Püha ämblikuga", kuidas põnevusfilm võib tegelikult olla vabalt ka art house'i teenistuses, ainus tingimus on see, et režissöör peab olema mõlemas vallas täielik meister. Üks 2022. aasta tugevamaid filme, mis jäi paljudel ilmselt mullu kahe silma vahele.

Režissöör kasutab žanrikino vahendeid, et rääkida lahti lugu 2000. aastate alguses Iraanias tegutsenud sarimõrvarist, kes tappis kokku 16 seksitöötajat. Lugu kasutab küll trilleri ja põnevusfilmi motiive, kuid siin ei üritada maalida mingit whodunnit-müsteeriumit, vaid mõrvari ja uurijate lood jooksevad paralleelselt ning "Püha ämbliku" fookus on hoopis Iraani ühiskonna vastuoludel ja paradoksaalsusel.

Iraani-Iraagi sõja veteran Saeed elab koos naise ja lastega Iraani vaimses pealinnas Mashhadis. Päeval töötab Saeed ehitajana, öösel muutub aga Pühaks Ämblikuks, kes prostituute tapab ja enda arvates nõnda püha võitlust peab. Teheranist saabub asja uurima ajakirjanik Rahimi, kes otsustab tapja püüdmiseks end ise söödaks pakkuda. Kuldse Palmioksa nominatsioon ja parima naispeaosa auhind Cannesis.

Režissöör Ali Abbasi, osades Zar Amir Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani jt.

"Püha ämblik" on vaadatav Jupiteris.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: