XIII noorte laulupidu otsib konkursiga "Kodulaulu" soliste

Mida parem on elukeskkond, seda suuremat rolli mängib inimeste vahelises erinevuses pärilikkus.
Mida parem on elukeskkond, seda suuremat rolli mängib inimeste vahelises erinevuses pärilikkus. Autor/allikas: Aurelia Minev /ERR; Siim Lõvi /ERR

XIII noorte laulupeo kunstiline toimkond otsib konkursiga mees- ja naishäält "Kodulaulu" solistideks. Olav Ehala ja Juhan Viidingu kirjutatud "Kodulaul" kõlab suvisel peol segakooride repertuaaris, kuid solistide valikul pole koori kuulumine määrava tähtsusega.

Laulus kuuluvad solistidele salmiosad. "Kodulaulu" dirigent Markus Leppoja märkis, et teevad valiku tervikmulje põhjal. "Kõige rohkem soovime näha siirast ja vaba laulu, mis laseb sõnade mõttel kuulajani jõuda. Kandideerida võivad ka need, kes kooris ei laula. Hindame kõigi puhul ühtviisi avatust ja musikaalsust ning hääle sobivust."

Tehnilise poole pealt juhtis Leppoja tähelepanu sellele, et ta sooviks kuulda salme laulupeol originaalrütmiga, mis mõnevõrra erineb sellest, mida inimesed on näiteks "Nukitsamehe" filmist harjunud mäletama.

"Segakooride lauljatel on see juba laulupeo noodi järgi selgeks õpitud," sõnas ta. Neil, kes tahaksid osalemiseks kasutada salvestuste abi, palub ta kuulata ka Eesti Filharmoonia Kammerkoori salvestust, mille leiab XIII noorte laulu- ja tantsupeo koduleheküljelt. Valides veebilehel laulupidu.ee "XIII noorte laulupidu", tuleb vajutada vasakule jäävast menüüst "Osalejad" ja seejärel alajaotus "Segakoorid". Sealt leiab juba lehekülje segakooride repertuaariga, kus on olemas ka "Kodulaul" ja selle häälepartiid.

Sellegipoolest ei välista veidi teistsuguse rütmiga laulmine Leppoja sõnul hea kandidaadi võimalust lõppvooru jõuda. "Kõige rohkem tuleks mõelda laulu sõnumile ja enda rollile selle edastajana. Tehnilised nüansid saame ka proovides korda teha."

Solistidel tuleb videos esitada kõik kolm salmi, mida on rohkem kui üks solist laulupeol laulab, aga mis annab hindamiskomisjonile võimaluse kandideerija häälega paremini tuttavaks saada. Noorte laulupeo segakooride laulikus on need lõigud taktides 21-43, 63-85 ja 105-120. Esitus võib olla a capella või saatega, peaasi, et "Kodulaul" oleks samas helistikus kui laulupeo kavas.

Konkursile on oodatud kõik mees- ja naissolistid vanuses 14--26. Osalemiseks palub toimkond salvestada video oma etteastest ning laadida see Youtube'i. Link tuleb saata hiljemalt 8. mail kell 23.59 aadressile [email protected]. E-kirja tuleb kindlasti kirjutada esineja nimi, vanus ja kontaktandmed.

Videot võib üles võtta mobiiltelefoni kaameraga, kuid arvestama peab ka kvaliteediga. "Nii heli kui ka pilt peaks korralikult meieni jõudma," ütles Leppoja.

Edasipääsenud kutsutakse konkursi lõppvooru 16. mail Tallinnas.

XIII noorte laulu- ja tantsupidu "Püha on maa" toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas. XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg ning XIII noorte tantsupeo pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman. Rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: