X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Galerii: Mikkeli muuseumis avati näitus karikatuuri isa Daumier` loomingust

Näitusel "Karikatuuri isa. Daumier' looming R. Paul Firnhaberi kogust" on Eestis esmakordselt võimalus tutvuda karikatuuri isaks peetava kunstniku loominguga põhjalikumalt. Näitusel eksponeeritud teosed pärinevad Eesti suurimast Daumier' graafika erakogust, mis kuulub Rolan Paul Firnhaberile.

Prantsuse 19. sajandi kunsti suurkuju Honoré Daumier` lõi uuenduslikke maale ja skulptuure, kuid teenis elatist peamiselt karikaturistina. Kuna tema aukartustäratav graafikalooming kannab peamiselt humoristlikku varjundit, peetakse teda karikatuuri isaks. Tiitlit õigustab tema roll naljapiltide edasiarendamisel sotsiaalselt ja poliitiliselt mõjukateks kunstiteosteks.

Daumier' karikatuurid, mis ilmusid peamiselt satiirilistes väljaannetes nagu La Caricature ja Le Charivari, peegeldavad hästi nii kunstniku vaateid kui ka kogu ajastut.

Daumier' kunstilist vabadust ja pilapiltide teemavalikut piiras range tsensuur ning seetõttu moodustavad tema loomingu põhiosa "ohutud" karikatuurid, mis heidavad nalja Pariisi ülerahvastatuse, inimlike puuduste, kohaliku kultuurielu ning peresuhete üle. Näituse väljapanekus on need koondatud üldnimetuse "Suurlinna tuled" alla.

Omaette teemana lisandub "Suverõõmud" pariislaste meelelahutustest nii maal kui ka linnas. Teosed, mida näitusel koondab rubriik "Poliitilised grimassid", ilmusid ajakirjanduses poliitiliselt liberaalsematel perioodidel. Siin on julgeid šarže Prantsuse poliitikutest ja torkeid Prantsusmaale vaenulike riikide valitsejate suunas. Neile lisanduvad päevapoliitiliste sündmuste pildilised kommentaarid, mis avaldati 1102-osalise hiigelsarjana "Uudised", ja "Antiikajaloo" sarja visuaalne satiir, mis on suunatud antiiki ülistava konservatiivse peavoolu pihta.

Näitusel eksponeeritud teosed pärinevad Eesti suurimast Daumier' graafika erakogust, mis kuulub 1936. aastal Indianapolises sündinud Rolan Paul Firnhaberile, kes on USA kultuuriloolane, antropoloog ja ürgaja kunsti uurija. 2010. aastal asus ta elama Viljandisse.

Näituse kuraator on Anu Allikvee, kujundaja Liina Siib, graafiline disainer Külli Kaats.

Näitus on avatud 28. aprillini 2024.

Toimetaja: Annika Remmel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: