X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Aasta graafiku tiitli pälvis Maria Erikson

Maria Erikson
Maria Erikson Autor/allikas: Liina Siib

Eesti Vabagraafikute Ühendus kuulutas välja aastapreemiate laureaadid. Aasta graafikuks valiti Maria Erikson, preemia Uus Tulija Graafikas pälvis Maria Izabella Lehtsaar ja eripreemiaga tunnustati Ly Lestbergi.

Maria Erikson pälvis tiitli näituste eest, kus ta tegeleb oma graafikaga kui protsessi ja elu olemuse uurimise meetodiga. Sellesse aastasse mahub Eriksonil neli isiknäitust.

Aasta alguses lõppenud näitus "Märkmeid piiriruumist" ARS Kunstilinnakus eksperimenteeris inimkeha kui matriitsiga, mis muljub paberimassi. Käsitsi tehtud paber sisaldas ka kiude, karvu ja nahka. Näitus "Pehme puudutuse äärel" Draakoni galeriis on loodud klassikalises litograafiatehnikas. Tal olid tänavu näitused veel ka Jyväskyläs Ratamo galeriis ja Rootsis Litograafia Muuseumis Sundby´s. Maria Erikson õpetab graafikat Oslo Riiklikus Kunstiakadeemias Norras ja Eesti Kunstiakadeemias.

Maria Izabella Lehtsaar pälvis uue tulija tiitli aktiivse tegutsemise ja omanäolise lähenemisnurga eest loomingus. Draakoni galeriis toimus tema isiknäitus "Kaunitar koletise kõhus" koos Sarah Nõmmega, samuti esines Lehtsaar 2023. aasta suurematel graafika grupinäitustel "Lendlehed ja monumendid" Pärnus Uue Kunsti Muuseumis ning näitusel "Pindadest, piiridest ja omaruumidest" Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses.

Esimest korda välja antud eripreemia pälvis Ly Lestberg tundliku ja sügava teksti- ja pildikasutuse eest isiknäitusel "Alati on olevik" Metropoli galeriis ja väljapaneku eest näitusel "Lendlehed ja monumendid" Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.

Tiitliga kaasneb eelneva aasta tiitli saaja poolt loodud diplom. Selle aasta diplomid on loonud Maria-Kristiina Ulas (Aasta Graafik 2022) ja Riin Maide (Uus Tulija Graafikas 2022).

Auhinna žüriisse kuulusid Maria-Kristiina Ulas, Riin Maide, Vappu Thurlow, Inga Heamägi, Kaija Kesa, Lembe Ruben, Kadri Toom ja Loit Jõekalda.

Eesti Vabagraafikute Ühendus on preemiat välja andnud alates 1999. aastast.
Aasta graafiku tiitli on pälvinud varem muuhulgas Kai Kuusing, Leonhard Lapin, Raul Meel, Kalli Kalde, Ove Maidla, Kadri Toom ja Maria-Kristiina Ulas.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: