X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Tammsaare "Elu ja armastuse" mängufilm jõuab kinodesse sõbrapäeval

Karolin Jürise Irma rollis
Karolin Jürise Irma rollis Autor/allikas: Kaader filmist

Tuleva aasta sõbrapäeval jõuab kinodesse Tammsaare armastuslugu "Elu ja armastus", kus peaosades astuvad üles Karolin Jürise ja Mait Malmsten.

Filmi režissööri Helen Takkini sõnul lahkas Tammsaare romaanis "Elu ja armastus" mehe ja naise vahelist dialoogi küll põhjalikult, kuid varjatult. "Ridade vahele ja monoloogide taha jääb pinge, mis tuleneb küll peategelaste igatsusest armastuse järele, aga ka ebavõrdsetest võimusuhetest ja generatsioonilistest käitumismustritest," ütles Takkin.

Mängufilm "Elu ja armastus" räägib Irma ja Rudolfi armastuslugu, ent stsenaarium tõlgendab romaani viisil, mis pakub loole tänapäevast vaatepunkti. "See pole tüüpiline armastusfilm, vaid film sellest, mida armastus inimestega teha võib," leidis Takkin.

Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumi direktor Maarja Vaino lisas, et Tammsaare loomingus ongi armastus pigem miski, millega tegelased sageli toime ei tule. "Uuel aastal möödub romaani "Elu ja armastus" ilmumisest 90 aastat. Kuigi raamat ilmus pea sajand tagasi, kui ühiskond oli teistsugune, on paljud probleemid ka täna sarnased ning inimene oma loomusega jäänud paljuski endiseks," ütles Vaino.

Vaino hinnangul saab "Elu ja armastuse" keskmes olevast loost tõmmata üllatavalt palju paralleele tänapäeva maailmaga. "Raamatu ilmumise juubeliaastal on väga teretulnud, et romaan on inspireerinud režissöör Helen Takkinit ja stsenarist Martin Algust looma värsket käsitlust Irma ja Rudolfi suhtest," lisas ta. 

"Ka Tammsaare enda elus oli mitmeid selliseid suhteid, mis ei lõppenud õnneliku päikeseloojangusse kõndimisega. Ta võttis kirjanikuna maksimumi ka armastuse keerulisest poolest. Kui tuleb tõeline suur armastus kahe inimese vahele, siis võib see lõppeda ka kokkuvarisemise või hävimisega," rääkis Maarja Vaino.

Filmis astub Irma rollis üles Karolin Jürise ja Rudolfi osa täidab Mait Malmsten.

Toimetaja: Neit-Eerik Nestor

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: