Pildid: Rüki galeriis on Urmas Ploomipuu dialoogis noorema põlvkonna kunstnikega

Laupäeval avati Rüki galeriis Urmas Ploomipuu loomingule pühendatud näitus "Urmas Ploomipuu geomeetriline realism. Kokkupuuted ja peegeldused". Näituse kuraator on Tõnis Saadoja, konsultant Elnara Taidre.
Ploomipuu teosed on asetatud näitusel dialoogi nii kunstniku kaasajal valminud teiste autorite tööde kui ka noorema põlvkonna kunstnike tõlgenduste ja austusavaldustena valminud uudisteostega. Väljapaneku teljeks on kümmekond Ploomipuu graafilist lehte, lisaks tuuakse välja graafilised proovitrükid ja seni avalikult eksponeerimata jäänud tõmmised Laur Kivistiku kogust. Graafika kõrval eksponeeritakse kahte õlimaali, "Vaikelu hõbedase kepiga" (1984) ja "Vaikelu kotiga" (1984, Tartu Kunstimuuseum).
Näituse rõhk on aga Ploomipuu loomingu peegelduste ja kokkupuudete visualiseerimisel tema kaasaegsete ja tänapäeva autorite loomingus. Kaisa Puustaku, Mare Vindi ja Andres Toltsi teosed avavad laiemalt 1970.–1980. aastate graafika ja maali konteksti, tuues ühe olulise tendentsina esile üleliigsest puhastatud ja korrastatud kujutise võimestavat, kummastavat ja koguni metafüüsilist potentsiaali. Seda joont jätkab tänapäeva fotokunstis Arne Maasik.
Näitusele on kutsutud Ploomipuu pärandiga suhestuma nooremad autorid Britta Benno, Sirja-Liisa Eelma, Paul Kuimet, Holger Loodus, Tanja Muravskaja ja Helen Tago. Ploomipuuga koos kunstiinstituudis õppinud Tiit Pääsuke on aga loonud uue teose ühe õpinguaegse krutski mälestuste põhjal.
Rüki galerii näitus on Urmas Ploomipuu loomingu kõigest neljas sooloväljapanek, kusjuures kõik on leidnud aset postuumselt: 1992. aastal Draakoni galeriis, 2000. aastate alguses Eesti Panga galeriis, 2011. aastal Kumu kunstimuuseumi graafikakabinetis. Viimase näitusega kaasnes Tõnis Saadoja koostatud monograafia "Urmas Ploomipuu valge maja".
Näitus jääb avatuks 9. juunini 2024.
Toimetaja: Kaspar Viilup