Mariliis Peterson: Paide Teater vajab uute tegijate asemel toetavat juhtkonda
Paide Teatris tekkinud probleeme ei lahenda uue kunstilise juhi palkamine ja noorte tegijate kaasamine, vaid toetav juhtkond, kirjutas novembris Paide Teatri kunstilise juhi kohalt tagasi astunud Mariliis Peterson ühimeediasse tehtud postituses.
Mariliis Peterson töötas Paide Teatri kunstilise juhina alates 2023. aasta algusest. 18. novembril otsustast ta kohalt tagasi astuda.
Ühimeediasse tehtud postituses tõi Peterson välja, et nende kahe aasta jooksul, mis on möödunud Paide Teatri ideekonkursist ja tema asumisest kunstilise juhi kohale, on Paides olnud kolm linnapead ja kolm muusika- ja teatrimaja juhti. "Igaühel neist on olnud oma visioon linna arengust, omad prioriteedid ja ka oma nägemus sellest, milline võiks olla Paide Teatri tulevik," sõnas ta.
Peterson selgitas, et Paide Teater loodi omal ajal Paide Muusika- ja Teatrimaja juurde, et teater saaks kasutada majas olevaid ruume ja tehnikat. Teatri rolli täitmiseks loodi tehnikajuhi ja müügispetsialisti ametikohad, mis on viimasel aastal koos kunstniku ja ühe publikuteenindaja kohaga ära kaotatud, märkis ta.
"Selle tõttu leidis Paide Teatri meeskond end ootamatult olukorrast, kus pidime leidma juba töös olevatele lavastustele lisarahastust, et etendusi saaks ära mängida. Kogu teatrile omal ajal lubatud tugistruktuur oli ära kaotatud. Kuid ilma selleta ei ole võimalik teha head loomingulist tööd, sellisel tasemel teatrit, mida endalt ja oma meeskonnalt ootan. Vaatamata korduvatele selgitustele ja murepüstitustele ei paistnud midagi paremuse suunas liikuvat."
Selleks, et teater toimiks, on Petersoni sõnul vaja stabiilsust. "Teater on oma olemuselt binaarne: teater kas on või seda ei ole. Ei ole nii, et võib-olla teeme lavastust, võib-olla võtame lavastaja tööle, võib-olla võtame näitlejad, aga võib-olla ei võta," märkis ta.
Oktoobri lõpus pidi Paide Teatris esietenduma lavastus "Eesti kära", kuid Paide Muusika- ja Teatrimaja direktor Jaanus Kukk otsustas vahetult enne esietendust, et lavastu jääb ära, sest teater on rahalistes raskustes ja piletimüük pole sujunud oodatud tempos.
"Pean tunnistama, et teatrikool annab küll oskused lavastada head näitemängu, kuid võimumängudeks see ellu astuvaid talente ette ei valmista. See, et "Eesti kära" etenduse proovid ja piletimüük peatati napilt kümme päeva enne esietendust, kuigi lavastusmeeskond oli saanud etenduse lavale toomiseks vajaliku rahastuse, oli minu jaoks brutaalsem teater kui meie lavastusmeeskond oleks eales suutnud publiku ette tuua. Kurb on jälgida, kuidas see poliitiline näitemäng Paide Teatris muudkui kestab," kommenteeris Peterson tehtud postituses.
Petersoni hinnangul ei lahenda Paide Teatris tekkinud probleeme uue kunstilise juhi palkamine ja noorte tegijate kaasamine.
"Paide Teater ei vaja uusi teatritegijaid. Paide Teater vajab toimivat tugistruktuuri ja toetavat juhtkonda linnavalitsuse ning Muusika- ja Teatrimaja juhi näol," leiab ta. "Päris teatri ja poliitilise näitemängu erinevus seisneb selles, et kui esimeselt lahkub publik elamusega, uute mõtetega, siis teisel on üldjuhul ohvrid. Paide Teatri meeskonnas hakkas positiivne põlemine asenduma läbipõlemisega. Looming ei teeninud enam vaimu, vaid võimu. Ja kui see juhtub, on paraku aeg tõsta valge lipp."
Peterson lisas, et kunstilise juhi kohalt tagasiastumise otsus ei tulnud kergelt. "Mu südames on palju kurbust. Ent ma ei saa minna enda väärtustega vastuollu. See oli südametunnistuse otsus," märkis ta.
Toimetaja: Karmen Rebane