Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Greete Põrk: kultusfilmide võõrastajaid jääb Eestis aina vähemaks

mf
mf "Mean Streets" Autor/allikas: pressimaterjalid

Kinos Sõprus lõpeb täna kolmas Ameerika Kultusfimide Festival Freedom Fries. Lõppakordiks on midagi närvidele! 

Avafilm “Harold And Maude” (Hal Ashbi, 1971) andis õige maigu festivali iseloomust pakutavast. Freedom Fries toob kinno kergelt absurdset ja pöörast vabaduseotsingut Ameerika moodi, mille alt tuleb enamasti esile inimlikult liigutav lugu.

Just seetõttu ei tohiks Freedom Friesi karta. Linateoste kunstiline teostus ning mõnus satiir on meeleline nauding nii filmigurmaanile, aga kõhutäie naerda ja kaasa elada saab ka vähemnõudlik vaataja. Kui olla värskelt näinud “Wolf Of Wall Streeti”, siis miks mitte üle vaadata vana hea Scorcese “Mean Streets” (1973) ja tunda ehtsat hõngu New Yorgi itaallastest gängsterite elust. Aga Freedom Friesi festivalidel saab kindlasti muheleda ka enda üle, sest kuidas me ka ei taha, oleme ameerikalikku olematut vabadust ülistavasse kultuuri uppumas.

Korraldaja Greete Põrki sõnul on kultusfilmide võõrastajaid aastatega aina vähemaks jäänud. Kui festival alustas veidi äärmuslikuma programmiga, on see kogemusega ka vaatajale vastu tulnud. “Pigem "Mean Streets" kui "Taxi Driver", sest tuntud režissööridel on ka vähemtuntud väga häid filme”, ütleb Greete.Siiski kiidab ta Eesti kinopublikut takka elamusi otsima, sest on tõsi, etmeie väheste festivalide tõttu ei ole just sageli võimalust vaadata midagi camp’ilikku, mida Freedom Fries’i kava oma esteetilises suunitluses on. Tuntumad indieklassikud nagu "Buffalo 66" (Vincent Gallo, 1998) tõid igatahes kokku pea täis saali.

"Kui võtta sada mingiks piirmääraks, siis selle ületasid hitid "Buffalo" ja "Harold And Maude". Teised jäävad alla selle," märkis Põrk. 

Külastajate arvu vähesust eriti vanema generatsiooni poolt õigustab subtiitrite puudumine. Isegi neil, kes on inglise keelega üles kasvanud, võib tulla raskusi kõigi slängide ja naljade püüdmisega. Tegelikult on üritatud igal aastal ka subtiitreid saada, kuid takistuseks, nagu alati, on jäänud raha. Kuigi sel aastal on Freedom Friesi järelkajaks filmikeelt kaasaaegsesse kunsti tõlkiv näitus “Ilmumispunkt”, siis ei ole rahaline puudujääk lubanud korraldada muid kõrvalüritusi või festivali levi Tartusse. Greete sõnul aga festival kindlasti jätkub ja tehakse tööd laienemise nimel.

Täna on veel võimalus vaadata festivali viimast filmi "Chromatic Cocktail" 3D (Kerry Laitala, 2008-2012), mis on filmikunst selle äärmuses. Programmis on traditsiooniliselt üks seanss mõeldud ületama filmitegemise konventsiooni ning mängima vaataja nägemismeelega. 3D seanss Sõpruses kõlab juba intrigeerivalt ja kel nälg kunstilise kokteili järele on suur, siis ootavaid teid Sõpruses kolmemõõtmelised prillid ja pehmed toolid.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: