Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video. Liina Madalik arhitektuurikeskuse välkloengul: Sander Mölderi muusikas on pinget nagu maja valmimisel

Foto: kaader videost

Neljapäeval, 9. aprillil toimus Tallinnas Õpetajate majas järjekordne Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, mille käigus sel korral räägitakse helist ja akustikast. ERR kultuuriportaal kandis tavakohaselt välkloengu üle, nüüd avaldame ka videod sündmusest.

Arhitektuurikeskuse välkloengul räägiti sel korral helist ja akustikast - kuidas me ruumis kuuleme ja kuulame, kuidas ruumid meid kuulavad, kuidas helid ja inimesed ennast ruumis üheskoos tunnevad.

Esiettekandele tuli noore helilooja ja produtsendi Sander Mölderi akustika mõõtmiseks salvestatud püstolipaukudest inspireeritud teos "R-E-D 1 (reverb-echo-delay)".

Püstolipaukude tekitaja akustik Linda Madalik jagas oma mõõtmatut pagasit muusikaliste ja mittemuusikaliste ruumide kujundamisel.

"Kui minu poole pöörduti küsimusega, et ma annaksin need püstolipaugud heliloojale, siis ma tundsin end väga täbaralt," tunnistas Madalik. "Brutaalsed, vastikud, kohutavad püstolipaugud ja helilooja pidi neid kasutama millegi loomiseks." Madalik nentis, et lisaks klassikalisele muusikale on ta alati huvi tundnud ka elektroonilise jm muusika vastu ning on liigutatud erinevast muusikast.

"Sander Mölderi muusikas oli seda pinget, mida tekitab akustika projekteerimise protsess - selline hetk, kui hoone hakkab juba kerkima," rääkis Madalik.

Linda Madalik rääkis erinevate ruumide akustilisest kujundamisest.

Kuula kogu loengut videost.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: