Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuraator "Kodus ja võõrsil" näitusest: see on Eesti jäämisest Venemaa ja Ameerika visioonide vahele

KUMU võitis Euroopa parima muuseumi tiitli 2008. aastal.
KUMU võitis Euroopa parima muuseumi tiitli 2008. aastal. Autor/allikas: PM/Scanpix

Täna Kumus avatud näituse "Kodus ja võõrsil" kuraator Alistair Hicks ütles, et muuhulgas räägib see Eesti jäämisest Venemaa ja Ameerika visioonide vahele.

"See näitus on Ameerika Ühendriikide suhtest maailmaga ja sellest, kuidas Eesti on jäänud Venemaa ja Ameerika visioonide vahele," ütles kuraator Alistair Hicks "Aktuaalse kaamera" vahendusel.

Kumu kunstimuuseumis avatud näitus "Kodus ja võõrsil" on kokku toonud kaks maakera vastaspoolel elavat kunstnikku. Eesti juurtega Californiast pärit Raymond Pettiboni näitus kannab pealkirja "Ameerika unelmas elades" ning Marko Mäetamme näituse pealkiri on "Tunne end nagu kodus". Mõlemad kunstnikud armastavad väljendusvahenditena kasutada joonistust ja teksti.

Kunstnik Marko Mäetamm otsib ainest argistest asjadest. Tema loomingu läbivaks teemaks on kodu mõiste muutumine 21. sajandil, mis väljendub allasurutud sügava rahulolematuse näol.

Kuraator Hicksi sõnul on peaaegu võimatu Mäetamme tegelaste ja lugudega mitte samastuda, nad on ühtaegu pärit nii tema enda kui ka meie kodust.

Mäetamme sõnul kujutab näitus seda, mis toimub kunstniku enda ajusoppides.

"See on minu enda ajumudel tegelikult, et külastaja pääseb minu pähe tegelikult, kõik see labürint ja struktuur ja erinevad meediumid ja teatav eklektika või kaos, mis on struktureeritud. Mulle tundub, et ma olen hästi lähedal sellele oma mõtlemise või tegutsemise mudelile selle näitusega saanud," selgitas ta.

Hicks kirjutab raamatut teksti ja pildi tasakaalust kunstis. Nii Marko Mäetamme kui Raymond Pettiboni looming jõuavad selle raamatu kaante vahele.

Californiast pärit Raymond Pettiboni ema oli eestlane, kes lahkus Eestist Teise maailmasõja ajal ning lõi USAs perekonna. Pettibon on näituse pühendanud Eestis elavale onule Otto Petersile, kes võitles sõjas Eesti eest ja saadeti üheteistkümneks aastaks Gulagi vangilaagrisse. Kunstnik sai ta tuntuks töödega, mis kujutavad Ameerika unelmat. Tema nägemus Ameerika Ühendriikidest ja selle suhtest ülejäänud maailmaga sisaldab aga teravat satiiri.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: