Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video: Jaanus Vaiksoo vestlus Arvo Valtoniga festivalil HeadRead

Foto: Postimees/Scanpix

Pühapäeval algusega kell 16 vestles kirjandusteadlane Jaanus Vaiksoo festivalil HeadRead Kloostri Aidas kirjanik Arvo Valtoniga.

Sellele järgnes kirjandusministri Mart Juure ning kirjanik Mats Traadi jutuajamine. Kultuuriportaal näitas mõlemat vestlust otseülekandes.

Reedel, 29. mail kell 18 usutles Paul-Eerik Rummot Kloostri Aidas Wimberg. Neljapäevasest Marusja Klimova vestluse otseülekandest on kultuuriportaalis samuti väljas video (vaata lisatud materjale).

Autorist:

Arvo Valtonist (1935) on harjutud rääkima ennekõike kui lühiproosameistrist, kelle 1960. ja 1970. aastatel ilmunud lühijutud kuuluvad kahtlusteta Eesti novellikirjanduse paremikku. Valtonit võib pidada Eesti oma Sergei Dovlatoviks, sest nende lähtekoht oli sarnane: mõlemaid painas lõhe ühiskonna ametliku ideoloogia ja valitsevate olude vahel. Aga kui Dovlatov kasutas autobiograafilisi elemente üsna otseselt, siis Valton otsis ootamatuid tegevuskohti, mille seotus tema enda eluga polnud oluline ja mis seetõttu kõlasid laiemas mõttes sümboolselt. Samas on oluline meeles pidada, et Valton äärmist mitmekülgsust: ta on kirjutanud romaane, lasteraamatuid, aforisme, luulet, näidendeid ja stsenaariume (ärgem unustagem Valtonit kui "Viimse reliikvia" stsenaristi!). Viimastel aastatel on Valton paistnud silma Venemaa aladel elavate soome-ugri rahvaste loomingu süsteemse vahendajana – see on mastaapidelt täiesti omaette elutöö.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: