Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalias avatakse eesti illustratsiooninäitus "Elas kord…"

Tänavu Itaalias ringlev Eesti illustraatorite näitus "Elas kord..." on jõudnud Rooma lähistel asuvasse paavstide linna Anagnisse.

Eesti lasteraamatute illustraatorite Grimmi muinasjuttudest inspireeritud näitust saab Anagnis näha kuulsas Barnekowi palees, mille fassaadil seisab mälestustahvel kirjaga, kust selgub, et palazzo, mille 19. sajandi keskel ostis Rootsi päritolu endine sõjaväelane ja kunstnik Albert Barnekow, on pühendatud teisele Barnekowide dünastia Albertile - 11. sajandi algul Liivi- ja Eestimaa ristiusustanud Riia piiskop Albertile.

Mõte pühendada sel aastal Itaalias ringlev Eesti illustratsioonide näitus "Elas kord..." just vendadele Grimmidele tekkis korraldajatel seetõttu, et paljud Grimmide lood on ümber kohandatud XVI - XVII sajandi Napoli õukonnapoeedi ja rahvaluulekoguja Giambattista Basile muinasjuttudest, näiteks "Hansuke ja Greteke", "Uinuv kaunitar", "Saabastega kass" ja paljud teised.

Näituse kuraator Viive Noor selgitab: "Näitus sai väga mitmepalgeline alates kunstnikest, kellest noorimad alles alustavad oma loometeed ja vanemad on jõudnud oma elatud aastatega jätta märgatava jälje meie kunstilukku. On töid, mille adressaadiks on lapsed, on töid, mille adressaadiks on suured inimesed. Aga nagu muinasjuttude puhul ikka: Igaüks leiab oma."

Anagnis Eesti illustratsioonikunsti tutvustav itaalia kunstikriitik Arnaldo Colasanti ütleb:” See, mida sellel näitusel näeme, on mõneti väga euroopalik kunst, kuid see pole saksa graafika ega itaalia ajakirjaillustratsioon. Eesti illustraatorid paistavad silma Euroopas uudse ja omalaadse stiiliga, mis itaalia vaatajat köidab. Muinasjutt on samas alati ühe riigi kultuuri ja kunsti tutvustamiseks suurepärane valik, sest me kõik tunneme Grimmi muinasjutte. Seda näitust vaadates muutume justkui uuesti lasteks, kuid samas mõistame, mis meist elu jooksul täiskasvanud on teinud.”

Näitust saadab itaalia ja inglise keelne kataloog, millele on kirjutanud eessõna kuraator Viive Noor ning saateteksti kunstiteadlane Vappu Thurlow.

Näitusel on väljas 59 tööd 20. Eesti illustraatorilt, nende seas Sveta Aleksejeva, Anu Kalm, Kristi Kangilaski, Kadi Kurema, Anne Linnamägi, Regina Lukk-Toompere, Ülle Meister, Tiia Mets, Jüri Mildeberg, Piret Mildeberg, Gerda Märtens, Viive Noor, Juss Piho, Anne Pikkov, Ulla Saar, Kertu Sillaste, Catherine Zarip, Tiina Mariam Reinsalu, Maarja Vannas-Raid ja Urmas Viik.

Eesti illustratsiooninäitusi on eksponeeritud mitmel pool Euroopas, Venemaal ja USAs.

Itaalias tänavu ringlev näitus on omalaadne seetõttu, et kõik tööd on tehtud ekstra selle ekspositsiooni jaoks.

Näitust "Elas kord..." korraldavad Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Itaalia Eesti Selts, seda rahastavad EV Kultuuriministeerium ja Eesti Kujundusgraafikute Liit ning toetavad EV Suursaatkond Roomas, Anagni Linnavalitsus, Anagni Teatrifestival ja Frascati Poesia Selts.

Eesti illustratsiooninäitus on Anagni Kesk- ja Renessansiaja Teatrifestivali kavas ja jääb Barnekowi palees avatuks 26. juulini.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: