Publiku ette jõuab esimest korda üle sajandi Eesti esimene mängufilm ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Pimedate Ööde Filmifestivali eel jõuab üle saja aasta esimest korda Eesti kinopubliku ette päris esimene Eesti film, 1913. aastal valminud "Laenatud naene".

Film leiti möödunud aastal Moskva Gosfilmofondi kogudest üles ning näha saab seda täna ja laupäeval Coca Cola Plazas, vahendas "Aktuaalne kaamera". Lisaks "Laenatud naesele" näidatakse laupäevasel seansil ka 1964. aastal valminud esimest Nõukogude Liidu panoraamkinokatsetust "Ohtlikud kurvid".

Kuni käesoleva aastani peeti Eesti esimeseks filmiks Johannes Pääsukese 1914. aastal valminud linateost "Karujaht Pärnumaal". "Laenatud naene" oli teadmata kadunud, kuni Gosfilmofondi vanemkuraator Pjotr Bagrov, kes on üks rahvusvaheliselt tuntumaid Venemaa noorema põlve filmiajaloolasi, selle möödunud aastal juhuslikult avastas.

"Esimeseks Eesti filmiks peetav "Karujaht Pärnumaal" oli amatöörfilm, primitiivne, provintslik ja võis pakkuda huvi ainult kohalikule publikule. "Laenatud naene" on aga tehtud täiesti heal euroopalikul tasemel. Ehk et esimene Eesti film on Euroopa tasemel korralik komöödia. Sel ajal tehti üldse vähe filme, aga selgub, et Eestis leidus täiesti küpseid filmitegijaid," avaldas Bagrov.

Humoorikas film tehti saksa keelest tõlgitud näidendi põhjal. See räägib mehest, kes elab muretut poissmeheelu ning luiskab elamisraha saamiseks rikkale onule, et on võtnud naise. Kui onu oma kirjas peatsest küllatulekust teatab, asub ta "laenunaest" otsima.

Film linastub 13 minuti pikkusena, selles mängivad Paul Pinna ja teised Estonia teatri näitlejad. Filmi operaatoriks arvatakse olevat Tallinnas tegutsenud Jevgeni Slavinskist. Bagrovi sõnul on tegemist stiililt väga ajastutruu filmiga.

"Moes olid farsid, vodevillid, veidi pikantsed ja frivoolsed teemad. Ja see film ongi selline, mees peab leidma ajutise naise ja tekkiv situatsioon on pikantne, ehkki jääb viisakuse piiresse," kirjeldas kuraator filmi. Tema sõnul olid sellised farsid populaarsed teatris ja neid vändati ka Euroopa kinos, Ameerika komöödiad olid aga teistsugused.

Ehkki filmi režissöör pole teada, on filmiajaloolase Lauri Kärgi sõnul tunda, et tegemist on hästi teatri reegleid tundva inimesega. "Kui ma filmi nägin oli selge, et tõesti seal oli režissöör olemas, see näitlejamäng annab ettekujutluse tolle aja mängu eripärast," märkis Kärk. Järgmised näitlejajäädvustused tema sõnul alles 1920. aastatest ja mitte samas suurusjärgus Paul Pinna rollitäitmisega.

Teine Gosfilmofondist leitud pärl on 1961. aastal valminud "Ohtlikud kurvid". Tegemist on Nõukogude Liidu esimese panoraamfilmiga, mis on filmi "Vallatud kurvid" mõningate süžee- ja tegelastemuudatustega venekeelsena tehtud värviline variant. Laupäeval Coca Cola Plazas toimuval seansil osalevad ka filmi "Ohtlikud kurvid" naispeosalised ja võttegrupi liikmed.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: