Olustveres tähistatakse näitusega klaasikunstnik Pilvi Ojamaa juubelit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pilvi Ojamaa. Vaas “Ellujääjad”. 1999
Pilvi Ojamaa. Vaas “Ellujääjad”. 1999 Autor/allikas: etdm.ee

Eile tähistas Eesti Klaasikunstnike Ühendus oma auliikme, eesti klaasikunsti klassiku Pilvi Ojamaa 85. juubelit tema klaasidisaini ülevaatenäitusega Olustvere klaasikoja näitusegaleriis, mis alates tänasest on ka külastajatele avatud.

Pilvi Ojamaa eriline anne on eelkõige väljendunud figuraalsete graveeringute loomisel juba alates 1956. aastast, millal ta Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis graveeris intaljotehnikas paljufiguurilise diplomitöö, kristallkarika "Võimlejad".

Kuuekümneaastasel loometeel on ta graveerinud eesti klaasikunsti tähtteosed, nagu vaasid "Vaikus" 1973, "Lennule" 1994, "Pääsenud" 1999, "Laine loomine" 2002, "Elaan" 2006 ja "Lendstart" 2008. Enamus Pilvi Ojamaa unikaalloomingust on hoiul Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi ja Tallinna Linnamuuseumi klaasikogus.

Pilvi Ojamaa on tõdenud: "Graveerimine on mulle olnud vahendiks, mille kaudu väljendan oma emotsioone ja hingelisi elamusi. Oma kompositsioonides olevatele inimfiguuridele olen püüdnud anda hingestatuse, mis väljendub nende pingestatud liikumises, kätes ja näoilmes. Iga minu töö on minu jaoks nagu novell. Igasse töösse olen jätnud oma aja- ja sündmuste hinnangud".

Olustveres saab näitusel näha siiski vaid ülevaadet tema hindamatust klaasidisaini pärandist. Tema unikaallooming on järgmise näituse teema.

Pilvi Ojamaa töötas aastail 1965 – 1992 kunstnikuna – disainerina klaasitehases "Tarbeklaas", kus kolmel aastakümnel kujundas silmapaistvama osa "Tarbeklaasi" toodangust.

Juubelinäituse ligi 300 eksponaati moodustavad vaid murdosa tema tootedisainist. Eriline väärtus on aga see, näitusel näeb ka neid autorieksemplare, mis näitustel varem pole olnud.

Eesti klaasdisaini klassikasse kuuluvad joogiklaaside komplektid "Mi" 1966 ja "Re" 1966, konjakiklaasid "Trips Traps Trull" 1967, veiniklaasid "Juta" 1971, serviis "Elle" 1978, serviis "Sandra" 1987, lauanõudekomplekt "Adam" 1990.

Fantaasiaküllus, tundlik vormikõne, elegants ja täiuslikult viimistletud proportsioonid iseloomustavad kogu Pilvi Ojamaa klaasiloomingut, millel on auväärne koht eesti kultuuriloos.

Näitus on avatud kuni 30.08.2016, T-L kell 10-17.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: EKL

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: