Berliini filmiturul osalesid edukalt 4 Eesti naisrežissööri ({{commentsTotal}})

Foto: press

Äsja lõppenud Berliini Filmifestivali võistlusprogrammis ühtegi Eesti filmi ei olnud, kuid filmiturul osalesid edukalt 4 Eesti naisrežissööri. Anu Aun, Triin Ruumet ja Kadri Kõusaar otsisid oma filmidele festivale ning režissöör Moonika Siimets ja produtsent Riina Sildos tutvustasid rahvusvahelisel kaastootmisturul filmi "Seltsimees laps" ning pälvisid ka žürii eripreemia.

Moonika Siimetsa Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks valmiv film põhineb Leelo Tungla raamatutel "Seltsimees laps" ja "Samet ja saepuru" ning jutustab väikesest tüdrukust, kelle ema küüditatakse stalinistliku režiimi ajal, vahendas "Aktuaalne kaamera". Agendid Prantsusmaalt ja Saksamaalt näevad filmi juures tugevat rahvusvahelise levi potentsiaali. Kaastootmisturule mindi eesmärgiga leida meeskonda professionaale väljaspoolt.

Produtsent Riina Sildos ütles, et nad vajavad eriefekte ning nad võivad sealjuures rääkida heliloojast, järeltootmisest, helist ja helikujundajast. "Meie eelarve on 1.5 miljonit eurot, aga juhul, kui meil õnnestub sõlmida kokkulepped kaastootjatega, siis tekivad meile ka paremad võimalused selle ajaloolise filmi teostamiseks, sest väga ei tahaks raha kokku hoida just rekvisiidi ja muu kujunduse pealt."

Anu Auna "Polaarpoiss", Triin Ruumeti "Päevad, mis ajasid segadusse" ning Kadri Kõusaare "Ema" otsisid Berliinis endale sobivaid agente ja festivale. Huvi tundsid Karlovy Vary, Locarno, San Sebastiani ja Toronto filmifestivalid. Valentin Kuigi ja Manfred Vainokivi mängufilm "Perekonnavaled" esitati aga Shanghai filmifestivalile.

Eestis filmi tegemise vastu tunnevad suurt huvi näiteks Prantsusmaa ja Hiina - mõlema riigi filmifondide vahel sõlmitakse lähiajal ka koostöölepped. Samuti on huvitatud Korea ja Jaapani filmitootjad. Eesti Filmi Instituudi juhi Edith Sepa sõnul jääb Film Estonia tagasimaksefondi poole miljoni suurune pilootaasta eelarve väikseks.

Eesti Filmi Instituudi juhataja Edith Sepp ütles, kuna raha on praegu vähe, siis panustavad nad järgmise aasta peale. "Toome ka teatud riikide esindajad septembrikuus Eestisse, et siis näidata, mis lokatsioonid, tegijad ja tehnika meil saada on, et neil inimestel oleks kergem ja kiirem neid otsuseid langetada."

Järgmine oluline filmiaasta verstapost on maikuus toimuv Cannes'i filmifestival. Seal tähistab oma 20ndat aastapäeva ka PÖFF.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: