Tallinna peatänava ideekonkurss muudab linnaruumi inimkesksemaks ({{commentsTotal}})

Eesti Vabariigi 100. juubeliks soovitakse Tallinna südalinn muuta inimkesksemaks linnaruumiks. Peatänavateemalisel Linnafoorumil otsiti parimaid lahendusi linnasüdame ja mereääre ühendamiseks turvaliseks ja meeldivaks tervikuks.

Kui hetkel on Tallinna peatänaval jalakäijad üsnagi seina äärde surutud, siis tulevikus peaksid siin end ühtmoodi hästi tundma nii ühistransport, jalgratturid, autojuhid kui ka jalakäijad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Taani arhitekt ja urbanistikaekspert Ewa Westermark on märganud, et Tallinna kesklinnas on jalakäijatel sihtpunkti jõudmine omajagu keeruline ja ohtlik. Näiteks Hobujaama ristmikul ei mahu inimesed ohutussaartele ära. "Teil on liiklusest ümbritsetud saared, kus jalakäijad tunnevad end väga haavatavana ja seetõttu on väga raske linnas ringi liikuda."

Ka Viru Keskuse juhatuse liikme Ants Vasara hinnangul on oluline teha inimestele teede ületamine võimalikult mugavaks ja turvaliseks. "Mitte ilmaasjata ei ole hästi ebamugav ristmik Laikmaa ja Estonia pst, mitte keegi ei taha sinna tunnelisse minna - kui vaadata kui palju inimesi liigub kesklinnas ja bussiterminali kasutab ja kui palju sinna tegelikult tunneli kaudu tuleb siis on näha, et see asi ei tööta, mis inimestele ei meeldi."

Peatänava ümberkorralduste eesmärk pole liiklust linnasüdamest minema kihutada, vaid seda aeglustada ja vähendada. Ühistransport koondatakse tee keskele, et anda rohkem ruumi jalakäijatele ja ratturitele. Autode koormust hakkavad vähendama Russalkast Ahtri tänava alguseni kavandatav Reidi tee ja Liivalaia tänav.

Kopenhaagenist hakati inimsõbralikumat linna vormima juba 1960. aastatel ja vastuseis oli suur. Ewa Westmarki sõnul on küsimus inimeste mõttelaadi muutmises.

Arhitekti sõnul saabub rohkem inimesi siis kui anda rohkem valikuid kohale jõudmiseks, olgu see siis poodi, muuseumisse või mere äärde. "Kui ehitada rohkem autoteid, siis liiklus tiheneb - kui parendada infrastruktuuri jalakäijatele ja jalgratturitele, siis võib näha rohkem inimesi jalutamas ja jalgrattaga sõitmas."

Peatänava ideekonkursi võistlustööde esitamise tähtaeg on 25. aprill. Riik toetab peatänava ja külgnevate alade ümberehitamist esialgu 10 miljoni euroga. Esimesed tulemused linnaruumis valmivad 2018. aastaks.

Toimetaja: Jaanika ValkHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: