Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Paavo Piik ja Mari-Liis Lill toovad lavale Eesti eestlaste ja venelaste suhted

Paavo Piik
Paavo Piik Autor/allikas: Siim Vahur

27. aprillil kell 18 Tallinna Linnateatri Kammersaalis esietenduv "Teisest silmapilgust" mõtiskleb isiklike kogemuste ja ühiskondliku satiiri vormis eestlaste ja venelaste ühis- ja lahuselu üle Eestis. Paavo Piigi ja Mari-Liis Lille kirjutatud ning lavastatud töö on Tallinna Linnateatri koostööprojekt Vene Teatriga.

Lavastus on saanud alguse kolmekümnendates eluaastates autorite küsimusest, kuidas on võimalik, et ühel terve oma elu Eestis elanud inimesel ei ole vene emakeelega sõpru, ehkki viimased moodustavad meie riigi kodanikest veerandi.

"Teisest silmapilgust" on ühtaegu kodaniku vastutustundest ajendatud teatrilavastus ning omal nahal käivitatud lõimumisprojekt, mis sai alguse kaks aastat tagasi. Nimelt otsustasid tegijad lõimumise iseenda peal ära katsetada – nii õppisid autorid-lavastajad ning grupp Linnateatri näitlejaid kaks aastat vene keelt ning lavastuses osalevad Vene teatri näitlejad eesti keelt. Lisaks sellele toimusid mitmed kohtumised inimestega, kes lõimumisküsimustega igapäevaselt kas professionaalsel või isiklikul pinnal tegelevad.

Nende kohtumiste ning lavastustrupi isiklike kogemuste pinnalt sündis ka inspiratsioon luua lavale jõudnud kurbnaljakad hetked kultuuride kohtumistest. Ent nagu Piik ja Lill lavastuse juurde kuuluvad mahukas kavalehes tõdevad, kohtuti paljudega, kuid "kuna teema on nii mitmetahuline, eri valdkondi haarav, vastakaid tundeid ja arvamusi tekitav, siis lõpuks sai paratamatult aeg otsa." Üks läbielatud protsessi lõpptõdemusi oli aga, et lõimumine on miski, mis peaks toimuma alt üles – ning et just kodaniku tasandilt on võimalik palju ära teha.

Lavastuse kunstnik on Evi Pärn, helilooja ja muusikaline kujundaja Aleksandr Žedeljov (Vene Teater), valguskunstnik Priidu Adlas (Vaba Lava). Mängivad Anu Lamp, Liis Lass, Märt Pius ja Veiko Tubin Tallinna Linnateatrist ning Tatjana Kosmõnina, Sergei Furmanjuk, Dmitri Kosjakov ja Aleksandr Žilenko Vene Teatrist.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: