Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EKA moedisaini osakond viib Jõhvi rahvuslikust pärandist inspireeritud moe

Autor Katrin Aasmaa
Autor Katrin Aasmaa Autor/allikas: Gregor Jürna

Nädalavahetusel toimub Jõhvi kontserdimajas Piret Pupparti eestvedamisel Eesti kunstiakadeemia tudengite moeshow. Moodne vaatemäng on inspireeritud Eesti rahvuslikust pärandist alates Seto pühaserätist Mustjala seelikuni, pakkudes modernset lühikokkuvõtet Eesti vägevast etnograafiavaramust.

Koduse sekka leiab ka eksootilisemaid noote – autorid on lähtuvalt oma juurtest sisse toonud elemente ka Tšuvaššiast ja Mordvast, mis kõige nii tuttvaliku vahele põimituna kummaliselt köitvana mõjuvad.

"Etnograafilise materjali kasutamise võlu peitub oskuses algne motiiv abstraheerida, st luua piisav vahemaa näiteks aluseks võetud tanukirja ja lõpptulemusena valmiva tikitud mantli vahele," selgitas moedisaini osakonna professor Puppart, kes on põhjalikult uurinud Eesti ja sugulusrahvaste etnograafilist pärandit.

Nii leidub tudengite loomingus komplekte, kus lillkiri on asendatud klaashelmestest õitega või villane triibuline seelikuriie klaasja organzaga, kuid on astutud ka sammujagu kaugemale. Otsingute käigus on sõba moondunud disainerite käe all arhitektooniliseks turviseks, naiselikest kodarrahadest saanud meesterõivastele kaunistused ning kurja silma eest kaitsmise tarvis kirjatud haaknõeltega puusapõlledele loitsud.

"Seda ehk asjatundmatu pilk kohe rahvapärimusega seostada ei pruugigi, rääkimata kangastest, mille kalasabamustrite loomiseks on kasutatud tuhandete haaknõelte kombinatsioone," lisas Puppart, kes ise väga oskuslikult rahvuspärandit oma kaasaegses loomingus kasutab.

Esitlusele tulevad üheksa eri autori tööd: Kristiina Jeromans, Merleen Afanasjev, Veera Lustina, Evgeniya Dolgopolova, Reila Saarmäe, Katrin Aasmaa, Triin Tint ja Cärol Ott. Tudengeid juhendas Piret Puppart.

Vaatemängu saateks tõlgendab rahvamuusikat modernsesse keelde Katariin Raska. Lisaks saab nautida Mark Raidpere ja Gregor Jürna imelisi ülesvõtteid antud show käigus esitlusele tulevast moeloomest.

Fotonäitus "Sest pärimusest" jääb Jõhvi kontserdimajja üles paariks nädalaks.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: