Valner Valme: pisut keelt ja kirjandust ei teeks paha ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR

Humanitaarharidus on praegu põlu all. Asjata.

Inimestel kaob võime kujunditest aru saada. Teksti mõistetakse ainult ühel tasandil. Ühiskond on muutunud kohutavalt pragmaatiliseks. Kellelegi on see ehk kasulik, aga pragmaatikud juba saevad oksa, millel istuvad, sest ka seadusi ja bürokraatiat ei saa rakendada kultuurilist konteksti ja kõige otsesemalt: keele tähendust tundmata. Keel on aga võim.

Näiteks juuravaldkonna inimesed ei tohiks olla ilma silmaringita, loe: üldisema harituseta, mis võiks olla ühel täiskasvanud inimesel, kellest miski sõltub.

Kaks näidet.

Üks. Lähme perega suvel Kreekasse. Esimest korda ostsime reisikindlustuse. Põnev kogemus, aga vist ühekordne. Kindlustuse tingimused on koostanud google-jurist või mõni muu robot.

"128. Terrorismiks loetakse mistahes tegu, sealhulgas vägivalla kasutamist:
128.1. mis on toime pandud ühe inimese või inimeste grupi poolt, kes tegutseb iseseisvalt või seoses mõne organisatsiooniga ja
128.2. sellel teol on poliitiline, usuline või ideoloogiline eesmärk, sh valitsuse mõjutamine või avalikkuses hirmu tekitamine poliitilisel, usulisel või ideoloogilisel eesmärgil.
129. If ei hüvita kahju, mille põhjuseks on terrorism v.a reisi poolelijäämisel evakueerimise tõttu."

Allikas: Ifi reisikindlustuse tingimused

Tõlgin: enam-vähem igasugune tegu on terrorism, sealhulgas vägivaldne. Sest kõigi meie elul on tõesti lisaks bioloogilistele eesmärkidele ka poliitiline, usuline või ideoloogiline eesmärk (nagu nähtub reisikindlustuse tingimustest, ei pea see mõjutama valitsust ega tekitama avalikkuses hirmu - need teo avaldumisvormid on märgitud "sealhulgas"). Jah, inimene on sotsiaalset tüüpi loom, raske on ainult bioloogiaga piirduda. Ideoloogia on laiemas tähenduses inimes(t)e hoiakute ideeline alus.

Näiteid terrorismist: Kirjutasid Twitterisse säutsukese? Terrorist. Reformierakond, Kesk, sotsid, lisa lemmik, nad on kõik terroristid, sest võib kahtlustada poliitilisi eesmärke. Kirikud! - ma parem ei räägi. Hea, lugeja, ega Sa mingit ideoloogiat ometi järgi? Edaspidi kasutame sõna "ideoloog" asemel "terrorist", sinna välja, et ansambli Vennaskond terrorist on alati olnud Tõnu Trubetsky.

Ja kui kõik on terrorism, siis loomulikult mingit kahju ei hüvitata.

Kaks. Kirjanik Kaur Kenderit süüdistatakse lapsporno valmistamises. Oletame, et süüdistuseks on alust. Oletame, et edaspidi hakkab kirjandusteoste üle otsustama kirjanduskriitikute asemel kohus. Et süüdistada kirjanikku, peab teadma, mis on kirjandus. Prokurör Lea Pähkel võib ju nimetada Rein Veidemanni "Veimanniks" ja Janek Kraavit "Jaanus Kraaviks" ning Dostojevskit psühhopaadiks, aga kõige elementaarsemalt peaks ta tegema vahet elul ja kirjandusel.

P - prokurör Lea Pähkel, K - kohtualune Kaur Kender.

"P: Aga ma leidsin veel ühe küsimuse, ma olen omale märkinud, et selles samas U12-s, mis mulle rahu ei anna, mille pärast me kogunenud oleme, et te olete väga suurt tähelepanu pööranud igasugustele seksiaksseuuaridele ja nende kirjeldamistele ja muudele vidinatele, miks?

K: Et oleks realistlikum.

P: Et oleks realistlik, mitte kunst? Te räägite endale vastu.

K: Ei räägi, vaadake kuidas James Bond kirjutati Flemingu poolt, siukest spiooni pole kunagi olemas olnud.

P: Ma arvan, et on."

Allikas: Ristküsitlus 2 – otse hullumajja. nihilist.fm, Kaur Kenderi ülekuulamine

Tõlgin: James Bond pigem ei ole fiktsioon. Kunst üleüldse ei ole midagi sellist, millel oleks reaalsusega midagi pistmist. Kunst, see on mingi arusaamatu jura. James Bond on okei.

Näiteid kirjandusest: Ian Fleming kirjutas James Bondi eluloo, see on nüüd selge. Daniel Craig, Sean Connery jm on kehastanud päris inimest. Või, oodake palun: pole mingit Daniel Craigi ega Sean Conneryt, on üks James Bond.

 

Järeldus: kui inimesed, kes on võimu juures või juristid, kes võimu nimel seadusi kirjutavad, ei tunne keelt ega kultuuri, siis on see juba potentsiaalne julgeolekurisk. Kõigis valdkondades, kus on tegemist inimestega, peaks mingil määral inimteadusi ehk humanitaariat õppima.NO99

Riisalo: NO99 eristus teistest selgelt tehnilise võimekuse ja saavutuste poolest

Kuigi presidendi kantselei direktori Tiit Riisalo sõnul kaaluti NO99 kõrval vabariigi 100. sünnipäeva kontsertetenduse korraldamise andmist ka teistele kandidaatidele ja arvestati Ojasoo-skandaali puhkemise võimalusega, jäi olulisema argumendina kantseleis lauale ennekõike sündmuse tehniline keerukus ja NO99 senised saavutused.

FILM
Filmikassett "Paha lugu"

Arvustus. "Pahade lugude" kõikuv dünaamika

Filmikassett "Paha lugu"

"Nissan Patrol”
režissöör: Andres Maimik ja Katrin Maimik

“Varakevad”
režissöör: Gustaf Boman Bränngård ja Rain Tolk

Kokkulepe”
režissöör: Gustaf Boman Bränngård ja Rain Tolk

“Nõiutud”
režissöör: Maria Avdjuško

“Jõulumüsteerium”
režissöör: Katrin Maimik ja Andres Maimik

6/10

TEATER
KIRJANDUS
KUNST
EV100 kunstiprogrammi juubeliaasta avapauk Kumu kunstimuuseumis

Fotod: Kumus juhatati sisse Eesti 100. sünnipäeva kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades.

Arhitektuur
Neeruti mõisa tornikiiver vahetult enne mahaprantsatamist

Muinsuskaitseamet toetab pühakodade taastamist

Programmist „Pühakodade säilitamine ja areng 2014-2018“ eraldatakse 2018. aastal pühakodade restaureerimistöödeks 606 100 eurot, pühakodade kunstivara konserveerimiseks 13 177 eurot, projektdokumentatsioonide koostamiseks 13 700 eurot ning piksekaitsete ja signalisatsioonide paigaldamiseks 11 655 eurot. Aasta jooksul eraldatavate vajaduspõhiste toetuste reservi jääb sel aastal 15 854 eurot.

MUUSIKA
Arvamus
Mereparaad.

Sada Eesti mõtet. Andres Tiido

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Paavo Järvi

Paavo Järvi: Eestil on juba selline maine, et sealt tuleb midagi huvitavat

16. jaanuaril toimus Estonia kontserdisaalis Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia esiettekanne Eesti Festivaliorkestri esituses ja dirigent Paavo Järvi juhatamisel. Eesti Vabariigi sünnipäevaks valminud teos kannab pealkirja "Mythos" ning toob kuulajani helilooja nägemuse eesti müüdi kujunemisest.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: