Ajaloomuuseum ootab isiklikke esemeid teksapükstest kleepsudeni

{{1467178708000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vabas Eestis on pärilikkusel elus edasijõudmisele kaks korda suurem mõju kui see oli nõukogude Eestis. Autor/allikas: Eesti Ajaloomuuseumi fotokogu

Eesti Ajaloomuuseum avab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks Maarjamäe lossis suurnäituse "Minu vaba riik". Seoses näituse ettevalmistusega kutsub muuseum kõiki meenutama lähiminevikku ja osalema kogumiskampaanias, et leida kõnekaid esemeid ja lugusid 1980. aastatest ja 1990. aastate algusest.

Eesti Ajaloomuuseum palub abi nii näituse kui muuseumikogu täiendamiseks peamiselt kahes valdkonnas: toona defitsiitsed argielus kasutatud esemed ning kõik see, mis on seotud eraettevõtlusega.

Oodatud on taasiseseisvumise ajast pärit defitsiitsete kaupade ja eraettevõtete toodangu näidised (sh ka ise valmistatud esemed). Kuidas õnnestus teil saada kleit või ülikond kooli lõpetamiseks? Kui kerge oli saada sügiseks mantlit, jopet? Kas mäletate, kui palju oli vaja vaeva näha uue kingapaari saamiseks? Kas teil on alles valuutapoest ostetud kraami või nn pulmapoest saadud kangast valmistatud kleit? Kas on veel alles nn Viru ärikatelt saadud kaupa? Oodatud on nii rõivaesemed, kodutehnika, plakatid, fotomaterjal ja muu taoline. Oluline on juurde lisada eseme lugu – info selle kohta, kust ese pärineb, kes seda kandis jmt.

Erilist huvi pakuvad toonaste eraettevõtete ja väikeste müügipunktide sildid, hinnakirjad, tootmisvahendid, toodangunäited (nt lumipesuteksad), kleebiste kavandid, foto ja muu materjal ning mälestused, kuidas toona äri tehti. Kuidas algas teie tee ettevõtjana? Kas teie firma esimene silt, hinnakiri on veel alles? Kuidas te esemeid tootsite, kas on alles esimesed toodangunäidised või tootmisvahendid? Kes kujundas valmistavate esemete, olgu need teksapüksid või kleepsud, kavandid?

Kõige põnevamaid esemeid saab näha juba aastal 2018 Maarjamäe lossis Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva näitusel "Minu vaba riik".

Fotod, videod ja meenutused on oodatud ka aadressidele meenutus@delfi.ee ning huvitavamatest lugudest ja pildimaterjalist avaldatakse lood.

Kogumisaktsiooni käigus kogutud materjal jõuab Eesti Ajaloomuuseumisse.

Kogumiskampaania kestab augusti lõpuni. 

NB! Annetajate vahel läheb loosi kolm ajakirja Imeline Ajalugu poolaastatellimust ja kuus perepääset Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonesse.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: