Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lõõtsaässad kogunevad taas Võrru võistumängimisele

Lõõtspillimäng
Lõõtspillimäng Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Võrus toimuva XXII pärimustantsu festivali ühele tähtsamale üritusele, Kandle aias toimuvale teppo tüüpi lõõtsadel võistumängimisele on taas oodatud parimad lõõtsamängijad üle Eesti.

Lõõtsamängu võistlustel on Võrus juba aastakümnete pikkune traditsioon, mida üha uued mängijate ja kuulajate põlvkonnad uhkusega edasi kannavad. V Võistumängimise omapärana mängitakse vaid Eesti ühe kuulsama lõõtsameistri August Teppo tehtud või tema tehtu eeskujul valminud teppo tüüpi lõõtsadel, mis on hinnatud simmani- ja kontserdipill. Tüüpiline teppo tüüpi lõõts on neljarealine ja kolmekooriline. Igalt võistlejalt oodatakse kahte võimalikult erinevat pala. Palade juures hinnatakse sisukust, muusikalist väljendusrikkust, intonatsiooni ja kõla.

Tavapäraselt saab võistelda neljas erinevas kategoorias:
Algajad – mängijad, kes on vaid aasta jagu lõõtspillimängu õppinud;
Noored – vanuses kuni 20 aastat;
Täiskasvanud – alates 21. eluaastast;
Ässad – varem täiskasvanute klassis 1., 2. või 3. koha võitnud mängijad.

Auhinnatakse iga võistlusklassi kolme parimat. Kolmekordsele ässade klassi võitjale omistatakse Lõõtsakuninga tiitel. 2014 sai Toomas Ojassaarest kolmas lõõtsakuningas võistumängimise pikas ajaloos Aivar Teppo ja Juhan Uppini kõrval.

XXII Võru pärimustantsu festival (varasema nimega Võru folkloorifestival) kuulub UNESCO juures tegutseva ülemaailmse folkloorifestivalide ühenduse CIOFF ® (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts) kalendrisse. Tänavuse festivali teemaks on "Kohtumised ristteel", mis sümboliseerib erinevate kultuuride rütmide ja meeleolude kohtumisi. Nii võib praegu Võrus toimuvatel kontsertidel kohtuda lisaks kodumaistele tantsijatele ka itaallaste, austerlaste, türklaste, ukrainlaste ja slovakkide kaasa toodud tantsurütmide ja lauludega.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: