Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirjastus ;paranoia esitleb Londonis Taavi Noveki raamatut "Nechers"

Taavi Novek
Taavi Novek Autor/allikas: Facebook

10. septembril esitleb kirjastus ;paranoia Taavi Noveki ingliskeelset raamatut "Nechers". Esitlus toimub Londonis Artist Self-Publishers messil Kaasaegse Kunsti Instituudis (ICA). Kunstnike omakirjastuste mess on kureeritud üritus ja ;paranoia on juba teist aastat ainuke kutsutud Ida-Euroopa kirjastus.

Taavi Novek on õppinud semiootikat, psühholoogiat ja matemaatikat. Tänu muusika- ja inglisekeele kallakuga Miina Härma gümnaasiumile võimaldab keeleoskus tal kirjutada ka inglise keeles. TÜ maaliosakonna avastamine oli aluseks maalikunsti kutsumusele. Samas ei pea Novek end puhtakujuliseks kunstnikuks, vaid kriimsilmaks, kelle üheksa ametit ükski ära ei toida. ;paranoia avaldas 2014 aastal Noveki debüütromaani "Valegiid" ja kohe on ilmumas ka uus eestikeelne raamat "572 sketši, neljas võte".

Raamatu "Nechers" peategelane on Tem. Tem on Netjer, jumalalaadne olevus, kes koos oma kaaskondlastega otsustab külastada maad, tema enda loomingut. See "üleloomulik A-rühm" reisib mööda maailma ringi, olles hämmeldunud loomade kohtlemisest, keskkonnakriisist ja inimsuhetest. Nad kogevad massikultuuri, hindavad inimarengut, kõrvutades seda arenguga ookeanides, mis jätab küsitavaks jumalate endi ajendid ja kavatsused pärast nende endi välimuse järgi loodud olendite jälgimist. Mõtisklus inimeseks, metainimeseks ja loomaks olemise üle. Kas inimesed on hukule määratud, kas me oleme eksitus, miski, mille maa maha raputab kui kergema nakkuse? Kas teadlik elu taastärkab ookeanidest?

"Nechers" on tugev pilguheit meie aja peamistele teemadele: ülepüügile, reostamisele, kiirtoidule, digitaalsele infoedastusele ning suureneva sotsiopaadi võimule. Peamisteks teemadeks on semiootika, keskkonnateadus ja psühholoogia asetatuna mänglevasse, kuid õõvastavasse narratiivi, jättes lugeja küsima― kas me oleme tarbijad või isemõtlevad kodanikud?

Teist korda toimuv ASP mess on eksperimentaalseks sateliitprojektiks Londoni Kunstiraamatute messile, mis toimub samal nädalavahetusel Whitechapeli galeriis. Messi korraldaja, ka Eestis tuntud briti kunstnik Dan Mitchell, kes ise annab välja ajakirja HardMag, on messile kutsunud orienteeruvalt 70 kirjastajat, kellest enamus on Inglismaalt, kuid on ka kirjastusi Berliinist ja Madalmaadest.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: