Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koolon. Sulev Keedus: realiseerimata ideed kummitavad kogu aeg

Foto: kaader videost

Hooaja viiendas "Koolonis" rääkis Erni Kask filmirežissöör Sulev Keedusega, kes tõdes, et dokumentaalfilmide puhul juhtub tihti see, et suur osa rahast on kulutatud, kuid film ei ole veel kaugeltki valmis.

Režissöör Sulev Keedus kinnitas värskes "Koolonis", et filmitegemise juures on kõige frustreerivam raha hankimine. "Kuigi produtsent on see, kes arvet peab ja ütleb, milline eelarve on, siis käivitava idee ja sõnastuse peab ikkagi autor tegema," ütles Keedus ja nentis, et see on tema jaoks raske, kuna dokumentaalfilmide puhul peab ennast näitama targemana kui elu. "Sa peaksid justkui ette teadma, mida sa filmima lähed, aga ega ei tea küll," tõdes ta ja lisas, et eks see on arvatavasti õpitav, kuid tema on sellest rongist maha jäänud.

"Kui sa ühe filmi käivitad, mis tähendab ikkagi suurt hulka raha, siis hakkad seda raha ju kulutama ja kui sa mingi aja oled seda raha kulutanud, siis taganemisvõimalus puudub," ütles režissöör ja lisas, et ei saa otsustada, millisest materjalist filmi ei saa, vaid pead lihtsalt korraks aja maha võtma. "Tuleb aeg maha võtta ja oodata, millal avanevad mingid teised teed," lisas Sulev Keedus ja näitlikustas, et "Varesesaare venelaste" puhul oli ta kaks kuud filminud, pool raha oli kulutatud, kuid sellest ajast tulid filmi vaid mõned plaanid.

Realiseerimata ideedega Sulev Keedus enda sõnul hästi hakkama ei saa. "Nad kummitavad kogu aeg, sul on pidevalt mingisugune võlg, aga ega nad rahu ei anna," ütles ta ja selgitas, et ei ole niiviisi, et lähed istud laua taha ja mõtled, mis nüüd saab, vaid tuleb oodata. "Kõige targem ongi oodata, sest küll ta ise tuleb mingi aja pärast."

Küsimused: Erni Kask
Kaamera, montaaž: Siim Lõvi (ERR)
Täname: Erle Vaher, Laila Talunik, Anneli Rahkema, Peeter Pilv
Salvestatud Matsalus sügisel 2016

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: