Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video: Roman Toi 100. juubeli kontsert

30. oktoobril toimus Estonia kontserdisaalis Roman Toi 100. sünnipäevale pühendatud kontsert. ERRi kultuuriportaalist nägi kontserdist otseülekannet.

Väliseesti koorielu eestvedaja ning laulupidude hing, koorijuht, pedagoog, organist ja helilooja Roman Toi sündis 18. juunil 1916 Viljandimaal. Toi on olnud Toronto Eesti Meeskoori ja segakoori Estonia dirigent, väliseesti laulupidude ning 1990. ja 1994. aasta Eesti laulupidude üldjuht.

Ta on olnud Toronto Kuningliku Konservatooriumi kompositsiooni, muusikateooria ja koorijuhtimise õppejõud ja avaldanud hulganisti muusikaartikleid.

Roman Toi on osalenud aktiivselt mitmetes ühiskondlikes liikumistes, on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia audoktor ning Viljandi linna aukodanik. Talle on omistatud riigivapi IV klassi teenetemärk ja mitmed EELK teenetemärgid ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia.

Tema rikkalikus ja mitmekülgses heliloomingus on nii vokaal- kui instrumentaalteoseid, sealhulgas palju isamaalise ja vaimuliku sisuga loomingut ning eesti rahvamuusika intonatsioone.

Roman Toi 100. sünnipäevale pühendatud kontserdil kõlas tema helilooming.

Kontserdi korraldas Eesti Kooriühing, kunstiline juht oli Hirvo Surva.

Esinesid:

Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja
Rahvusooper Estonia poistekoor ja noormeestekoor, dirigent Hirvo Surva
Estonia Seltsi Segakoor, dirigent Heli Jürgenson
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia keelpillikvartett
Solist Kristina Agur (Toronto)
Organist Ene Salumäe

Kontserti juhtis Margus Saar.

Kontserdist tegid ülekande Klassikaraadio ja ERR kultuuriportaal.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: