Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirikupühade puhul kõlas Arvo Pärdi "Passio" mitmel pool maailmas

Arvo Pärt
Arvo Pärt Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Arvo Pärdi mahukas suurteos "Passio" jõudis kirikupühade puhul esitusele paljudes maades. Priit Kuusk tegi Arvo Pärdi keskuse andmete põhjal kokkuvõtte.

Arvo Pärdi "Passio" on 75 minutit kestev oopus, mis valmis 1982. aastal, üsna pärast seda, kui helilooja oli koos perega lahkunud Nõukogude Eestist. "Passio" (ehk "Johannese passiooni") täispikk nimi on "Passio Domini nostri Jesu Christi secundum Joannem" ja see on loodud ladinakeelsel tekstil baritonisolistile (Jeesus), soolotenorile (Pilatus), soolovokaalkvartetile, koorile, viiulile, oboele, tšellole, fagotile ja orelile. Teose tellis Baieri ringhääling Saksamaal. Esiettekanne toimus Münchenis 1982. aasta novembris. "Passio" on kolmel korral plaadile jäädvustatud, plaadifirmadeks ECM New Series, Finlandia ja Naxos.

Esituste pikka rida alustab ettekanne 1. aprillil Hollandis Utrechti imekaunis XVI sajandist pärit Toomkirikus, kus teose esitajaiks olid Toomkiriku koor ning solistid. Toomkoor annab kuus umbes 4-5 kontserti, kandes ette peamiselt suurvormis teoseid. Koori juhatab Remco de Graas.

Järgnevad Pärdi ettekanded Ühendkuningriigis. 4. aprillil kõlas "Passio“ Oxfordis kirikus St. Michael at the North Gate solistide ja Façade Ensemble'i baasil, orelil Alex Goodwin, juhatas Benedict Collins Rice, kava kordus 6. IV Paddingtoni St. Jamesi kirikus, 7. IV Peterborough' kirikus St. John de Baptist ja 12. IV Ely katedraalis, mida peetakse maailma suurimaks keskaegseks sakraalehitiseks. Teine esitus leidis aset 4. aprillil Brightonis, seal oli kontserdipaigaks St. Bartholomew's Church, ettekanne kiriku koori ja solistide osalemisel, mida juhatas William K. Trafka.

Santiagos leidis 4. ja 5. aprillil aset "Passio“ Tšiili esmaettekanne, laulsid Concerto Vocale ja solistid, juhatas Víctor Alarcón, kelle repertuaaris on ka Pärdi "Te Deum“. kontserdipaikadeks olid Tšiili katoliku ülikooli (UC) Extensióni keskus ja UC Campus Oriente.

Taas "Passio'ga“ Hollandisse. 8. aprillil oli Pärdi teos ettekandel Tilbury Teatris, esitajaiks Gesualdo Consort ja Musica Poetica. 9. aprillil, Palmipuude pühal kõlas see Amersfoortis, St. Franciscus-Xaveriuse kirikus, ja Pärti laulis koor Vocaliber koos solistidega, juhatas Rob Holleman.

USAs Worcesteris (MA), tõid Trinity Choir ja St. John's Schola Cantorum palmipuude pühal 9. aprillil ettekandele Pärdi "Passio“, juhatas Mark Mummert. "Passio“ oli sel päeval kavas ka Saksamaal Gleesis Maria Laachi benediktiinikloostris, esines Cappella Lacensis, juhatas Philippe Meyer.

Kaks sedakorda viimast ettekannet: UK-s Lancashire'i Blackburni katedraalis esitasid Pärdi teose Samuel Hudsoni juhatusel The Renaissance Singers ja Lucerna Insieme (12. IV). "Passio“ kõlas Suurel Reedel veel Kanadas Edmontoni Winspear Centre'is, esitajaiks Pro Coro Canada, organist Jeremy Spurgeon ja solistid Michael Zauggi juhatusel. Jeesuse osas oli David McCune, Pilatuse partiid laulis Oliver Munar.

Maikuu algusnädalal. 2. mail esitas Berg Orchestra Arvo Pärdi "Sequentia“ Tšehhi esiettekandena Praha Püha Kirilluse ja Metodiuse kirikus, juhatas Pavel Šnajder. Pärdi teos kõlas kõrvuti Sofia Gubaidulina oopusega "Seitse sõna“. 3. mai silmapaistvaks sündmuseks kujunes New Yorkis taas, ka nüüd bütsantsi stiilis Holy Trinity Churchis ja sama kavaga kontsert "Sounding the Sacred“, mida esitati Arvo Pärdi rahvusvahelisel konverentsil kuu aega tagasi – "Stabat Mater“, "Trivium“, "De profundis“, "Saara oli 90-aastane“ ja "Stabat Mater“. Esinejaiks olid Antwerpeni Goeyvaerts Trio suurema koosseisuga, Yousif Sheronick löökpillidel ja Andrew Shenton orelil.

Brasiilias São Paulo Theatro Municipalis alustab Orchestra Sinfônica Municipal de São Paulo 5. ja 6. mail oma kava Arvo Pärdi "Cantusega Benjamin Britteni mälestuseks“, ettekandeid juhatab Roberto Minczuk, kes on praegu ka Kanadas Calgary Sümfooniaorkestri muusikadirektor.

Tõnu Kaljuste võrreldamatut missiooni Arvo Pärdi loomingu tutvustajana jätkab tema viiuldajast-dirigendist poeg Andres Kaljuste. Täna dirigeerib ta Soomes Korsholmi kirikus kevadkontserti, kus kava avab Pärdi "Orient & Occident“ ning lõpetab maestro värskeim orkestrioopus "Greater Antiphons“. Kaljuste käe all mängib Wegelius Kammarstråker. Tasuta kontserdi korraldab Martin Wegeliuse Instituut.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: