Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Evi Tihemets uurib kurjuse avaldumisvorme

Näide kunstniku töödest
Näide kunstniku töödest Autor/allikas: Evi Tihemets

Oma 85. sünnipäeva eel korraldab graafik Evi Tihemets näituse paari viimase aasta loomingust, milles on vormunud kaua meeles mõlkunud ideed.

Teisipäeval, 1. augustil kell 17 avab Evi Tihemets Draakoni galeriis isikunäituse "Tegemata tööd, nüüd tehtud". Tihemets ütles, et on ligi 60 aastat oma kunstis tegelenud sellega, mis mahub mõiste "headus" alla, nüüd tahtis ta aga väljendada oma nägemust kurjuse avaldusvormidest.

Teema "Ohustatud maailm" ilmus tema loomingusse juba 1960. aastate lõpul. Kõnealusel näitusel on väljas üks selle uuemaid suureformaadilisi variante (2017, kollaaž, kuivnõel), teine esines sel kevadel Pekingi rahvusvahelisel biennaalil, kirjutab Mai Levin.

Näituse raskuskeskmeks on veelgi suurem töö "Päikesevarjutus 1990. aasta 22. juulil, kell 4 hommikul" (2017, kollaaž, pehmelakk). Tapurlas kaasa elatud loodusnähtusel pole kurjusega küll tegemist, ent see mõjus hirmutavalt kui vaatemäng maapealse elu tulevasest lõpust.

Näitusel on väljas ka Evi Tihemetsa viimase aja loomingu tippe, näituse kandvamaid ja kunstniku kavatsust kõige selgemalt väljendavaid töid, värviline kivitrükk "Leviaatan" (2016).

Teine "Leviaatani" variant kuulub Evi Tihemetsa offset-litode sarja koos lehtedega "Vihakobarad", "Kurja lilled", "Salome tants", "Reetmine". Neis kaldub Tihemetsa kujundikeel rohkem lüürilisuse poole.

Näitus ei ole suur, aga annab ettekujutuse kunstniku tehnilisest arsenalist – värvilisest litost, mis on olnud kunstniku meelistehnika läbi aastakümnete, offset-litost, mille võimalused on ta enda jaoks avastanud viimastel aastatel ja kollaažist, mida ta viljeleb alates 1990. aastatest ning sügavtrükitehnikaist, milles on teostatud suur osa tema loomingust. Ruudukujulised pehmelakis miniatuurid rannataimestikust "Päikese-varjutuses" on kõik tänavu trükitud.

 Näitus jääb avatuks kuni 26. augustini.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: