Taani kirjanik näitab Astrid Lindgreni uuest küljest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Raivo Tiikmaa

Eesti keeles ilmus taanlase Jens Anderseni kirjutatud Astrid Lindgreni elulugu.

Taani autori Jens Anderseni sulest on ilmunud uus Astrid Lindgreni elulooraamat "Päev nagu elu", mille tõlkis eesti keelde Tiina Toomet. Lastekirjanduse uurija Jaanika Palmi sõnul näitab taanlane Lindgrenit teistsugusest küljest kui varem ilmunud käsitlused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Raamatukaante vahelt vaatab vastu tugev ja iseteadev isiksus, kes seisis laste, loomade ja kõigi inimeste õiguste eest, jäi aga samas südamlikuks inimeseks ning ei kaotanud ennast ei poliitikasse ega oma loomingusse. Raamat põhineb suurel hulgal seni avaldamata kirjadel, päevikutel ja fotodel ning vestlustel Astrid Lindgreni tütrega. Jaanika Palmi sõnul on raamat põnev lugemine ka neile, kellele kirjandusteaduslik lähenemine huvi ei paku - eelkõige on see särava isiksuse elulugu.

"Kui rootslaste puhul oleks ilmselt Astrid Lindgren hästi püha inimene, siis taanlaste puhul paistab natukene rohkem seda inimest ennast või tema elu sealt tagant välja," selgitas Palm.

Raamatus on rohkem tähelepanu pööratud ka Astrid Lindgreni hilisematele aastatele. "Me hästi teame tema lapsepõlve raamatute kaudu ja ta ka ise on armastanud sellest rääkida, aga hilisematest aastatest mitte nii väga, sest iga inimene tahab säilitada oma privaatsust, aga nüüd kui teda enam meie seas ei ole, siis saabki nendest asjadest rohkem rääkida," ütles Palm.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: