Sõnasäuts. Kes on näinud lummutist? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

See tontliku muljega pilt kujutab jää teket Rootsi ja Soome vahel Ahvenamaa saarestikus. Jääkristallid jätavad merepinnal mulje nagu oleks tegu õlireostusega, tuul ja hoovused on vastutavad nende tontlike kujundite moodustumise ees.
See tontliku muljega pilt kujutab jää teket Rootsi ja Soome vahel Ahvenamaa saarestikus. Jääkristallid jätavad merepinnal mulje nagu oleks tegu õlireostusega, tuul ja hoovused on vastutavad nende tontlike kujundite moodustumise ees. Autor/allikas: USA geoloogiateenistus/USGS/EROS

Lummutis on eeskätt mütoloogias tuntud olend, kes on olemuselt üleloomulik, lummamisega esilekutsutud viirastus, silmapete, silmamoondus.

Lummutisele ei ole ühest selgitust. Lisaks hallutsinatsioonidele ja illusioonidele võisid juttudele lummutistest alust anda muuhulgas miraažid, legendid ja teadlikud müstifikatsioonid.

Kuulujuttude levides tekkis olukord, kus keegi ei ole ise lummutist näinud, kuid kõik on veendunud selle olemasolus, kuna oma sõnul on kõik kuulnud selle olemasolust usaldusväärse inimese käest, kellele seda olevat rääkinud lummutist oma silmaga nägija.

Sõna “lummutis” on pärit mulgi murdest, sünonüümidena on kasutusel ka viirastus, kummitus, silmamoondus, silmapete, tont, vaim ja nii edasi. Mulgi murdes leidub lisaks lummutisele ka vilbus, Hiiumaal aga õudasi.

Keiti Vilmsi rubriiki "Sõnasäuts" kuuleb Vikeraadio "Vikerhommikus" teisipäevast neljapäevani kell 7.25.

Kuulake sõnasäutse siit.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: