Siuru raamat võtab kokku kirjandusrühmituse fenomeni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Kirjastus Tänapäev

Artur Adsoni "Siuru raamat" oli nõukogude ajal üks enim valvatud teoseid, mida erifondidest vaid väga harva välja toodi. Siuru 100. juubeliaasta lõpuks andis kirjastus Tänapäev välja teosest kordustrüki.

Artur Adsoni Siuru raamat ilmus esimest korda 1949. aastal Rootsis. Raamatu keskmes on 1917. aastal rajatud kirjanike rühmitus Siuru ja selle liikmete elu- ja käekäik. Tammsaare muuseumi direktor Maarja Vaino ütles Aktuaalsele Kaamerale, et Siuru on tõeline fenomen eesti kirjanduses.

"Meil ei ole ikkagi olnud teist niisugust kirjandusest mõtlemise viisi muutvat rühmitust kui oli Siuru omal ajal,“ nentis ta. “Ennekõike tänu Gailitile ja Visnapuule oli Siuru ikkagi ka boheemlik, seotud skandaalidega ning teistsuguse käitumise ja mõtlemisega," arutes ta.

Siuru loo kõrval pakub Adsoni raamat kümneid lühiporteid omaaegsetest kultuuri- ja avaliku elu tegelastest, sissevaadet kultuuriboheemlaste eluollu, tutvustab kirjanike liidu ja kultuurkapitali loomise telgitaguseid..

"See on väga huvitav sissevaade kogu ajastusse - ta alustab eelajalooga aastast 1913 ja ta lõpetab sisuliselt tagantvaatega, pannes punkti 1949. Siis ta teab juba, kuidas paljude inimeste saatused ka hiljem läksid,“ sõnas Vaino.

Toimetaja: Helen Eelrand

Allikas: Aktuaalne Kaamera

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: