Aavo Otsa puhkpillimuusikud esinevad Jaani kirikus ja Estonia kontserdisaalis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Trompetipedagoog Aavo Ots
Trompetipedagoog Aavo Ots Autor/allikas: Kaader laulupeo jäädvustusest.

Puhkpillimaestro Aavo Otsa käe all tegutsevad ansamblid ja solistid esinevad meeleolukate kavadega Tallinnas hilissügise kahel viimasel päeval, 19. detsembril Jaani kirikus ja 20. detsembril Estonia kontserdisaalis.

Mõlemad kontserdid algavad pärastlõunal kell 16. Seekord dirigeerib neid kahte kontserti Aavo Ots ise.

19. detsembri kontsert tähistab Aavo Otsa Muusikastuudio 15. aastapäeva. Esinevad stuudio tiiva all tegutsevad trompetiansambel ja vaskpilliansambel ning solistidena trompetistid Neeme Ots ja trompetistist külalisprofessor Ernesto Chuliá Ramiro Hispaaniast.

20. detsembril esinevad puhkpillimuusikud Eesti Kontserdi lõunamuusikasarjas. Kontserdil pealkirjaga "Vivat Brass" on peategelaseks Aavo Otsa 1986. aastal asutatud vaskpilliorkester Brass Academy. Selles mängivad koos Tallinna Muusikakeskkooli puhkpillieriala õpilased ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia puhkpillitudengid.

Mõnedki palad tulevad esitamisele mõlema kontserdi kavas. Mängitakse huvitavaid seadeid, aga ka originaalkompositsioone, alates juba 16. sajandi heliloojatelt kuni kaasaegsete autoriteni, kes pärit Itaaliast, Hispaaniast, Venemaalt, Eestist. Tipphetkedeks on esitused, kus mängib hispaania professor Ernesto Chuliá Ramiro. Ta esineb solistina orkestri saatel nii üksi kui duos Neeme Otsaga orkestri saatel Antonio Vivaldi Kontserdis kahele trompetile C-duur RV 537 (seda mängitakse mõlemal kontserdil). Kõlavad ka Andrea Gabrieli "Ave Regina", Giovanni Gabrieli Sonata XVIII ja "Canzon a 12", Victor Ewaldi Symphony for Brass Choir, seadena "Vürstide rongkäik" Nikolai Rimski-Korsakovi ooper-balletist "Mlada" jt., esiettekandele tuuakse Ülo Kriguli pala "Kolm kõla", mis on pühendatud Aavo Otsale.

Aavo Otsal on aegade jooksul kujunenud sidemed mitmete kaasaja väljapaistvate trompetistide ja puhkpillipedagoogidega erinevatest koolkondadest, keda ta on toonud Eestisse esinema ja ka juhendama meistrikursustel. Hispaania professor Ernesto Chuliá Ramiro on ka varem meil käinud, sh tutvustamas oma pedagoogilisi raamatuid, nüüdne kursus toimus muusikaakadeemias 17. detsembril. Kodumail on ta Valencia Muusikakonservatooriumi professor, lõpetanud ka ise selle kõrgkooli 1996. aastal, sealtpeale mängis Hispaania esindusorkestris Madrid Symphonic Band flügelhornisolistina. Talle on kirjutanud oma teoseid paljud hispaania heliloojad.

Puhkpillimuusika harrastus Eestis on sama vana, kui meie kooriliikumine ja laulupeod. Viimasel neljal aastakümnel on selle vaieldamatuks liidriks olnud Aavo Ots, kes silmapaistva trompetistina alustas tööd puhkpillipedagoogina Tallinna Muusikakeskkoolis 1977. aastal ja Muusikaakadeemias 1984. aastal. Aavo Ots on neis ameteis siiani, peaaegu kõik meie silmapaistvamad trompetikunstnikud on tema õpilased. Entusiastlik hoiak kogu meie muusikakultuuri arendamise suhtes on Aavo Otsa näol toonud meile väsimatu algataja ja juhataja, õpetaja ja dirigendi, paljude uute muusikasündmuste korraldaja ja kunstilise juhi. Ja mitte ainult koduse Eesti mõõtmeis – tema tegevus ja saavutused on ammu nähtavad Eestist väljaspoolgi ja tänu sellele oleme me arvestatavalt tunnustatud ka rahvusvaheliselt.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: