Trükimuuseumis pandi Eesti ainus töötav linotüüpmasin taas tööle ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti ainus töökorras linotüüpmasin trükkis täisvõimsusel ajalehti ja ajakirju viimati mõnikümmend aastat tagasi. Neljapäeval pandi masin Tartus trükimuuseumis aga jälle tööle ja iga soovija võis proovida, kuidas hiigelsuurest masinavärgist tekst lõpuks paberile jõuab.

Siiri vanemad töötasid trükikojas, kus linotüüp N-14 reavalamismasinal igapäevatööd tehti. Viimane kord rohkem kui 20 aastat tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mu ema oli laduja ja need on kõik mu lapsepõlvehääled ja emotsioonid. Lapsepõlves oli tuba masinaid täis ja neid oli palju, aga nüüd on üks ja haruldus, mis on järele jäänud," rääkis Siiri.

Kui Siiri masinat viimast korda nägi, olid sel pooled jupid puudu ja lootus, et see kunagi veel töötaks, pea nullilähedane. Neljapäeval aga töötas masin kui kellavärk ning kõik soovijad said ka ise ladumist harjutada.

"Tegu on siiski sellise tehnikaga, mille kohta mingeid instruktsioone kuskilt väga võtta ei ole. Analoogseid masinaid on, mille järgi ta tegelikult tehtud on, aga täpselt samasugust ei ole ja kõiki neid kapriise, mis tal on, tuleb ju tundma õppida ja see on kohati üsna aega ja kannatlikkust nõudev," selgitas trükimuuseumi meister Jürgen Loot.

Kannatlikkust ja täpsust nõudev on ka hiigelsuurel trükimasinal trükkimine. Et 300-kraadisest sulatinast kirjarida õigesti paberile jõuaks, peavad liigutused olema erakordselt hoolikad.

Ka "Aktuaalne kaamera" sai veidi rohkem kui 1000 kilogrammi kaaluva trükimasina abil igaveseks tinakirja jäädvustatud. Aega võttis see ainult paar minutit.

Samal linotüübil trükitakse parasjagu ka käsitööversiooni raamatust "Väike prints". Käsitöötrükid valmivad Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: