Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teatrid on hädas hollandlaste paigaldatud vigase lavatehnikaga

Äsja renoveeritud teatrid vaevlevad uue lavatehnika seadistamisega, sest probleeme on olnud pöördlavaga, mis ei tööta ootuspäraselt. Ugala teatrit ootab suvel garantiiremont ja Endla plaanib esitada kahjunõude lavatehnikat ehitanud ettevõttele, sest nende tööd hilinesid.

Läinud aasta märtsis avas Viljandi Ugala teater uksed ja lisaks paljule muule sai välja vahetatud ka suure saali lavatehnika, mille tööd teostas Hollandi ettevõte Trekwerk ja mis läks maksma 14 miljonilisest remondist 2,5 miljonit eurot. Tuleval suvel, kui teater puhkab läheb aga teatrisaali au ja uhkus garantiiremonti.

"Meie jaoks on peamine see, et ta teeb liiga suurt müra. Me teatris eeldame, et müra esimesse ritta kuulda üldse ei ole, et publik ei taipagi, et pöördlava üldse pöörleb. Hetkel see veel päris nii ei ole," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" Ugala teatrijuht Kristiina Alliksaar.

Pool aastat pärast Ugalat ehk septembris avati ka Vanemuise renoveeritud suur saal, mis läks maksma 12 miljonit eurot ja lavatehnika hanke hind oli ligi 4 miljonit eurot. Nii hinnalt kui ka vajaliku juhtimissüsteemi punktidelt oli taas parim Trekwerk, kes tööd teostas. Probleemideta ei ole läinud ka Tartus ja näiteks avamise etendusel ei töötanud üks tõstukitest, sest andurid jamasid. Praeguseks on olukord juba parem.

"Etendustele täna enam ohtu ei ole, aga tõsi on ka see, et päris kõik veel valmis ei ole ja lõplik üleandmine on toimumata. Siin oli meil suuresti abiks see, et Ugala saal sai kõige varem valmis, esimesed probleemid olid teada, enne kui hakati meie töid tegema, me jõudsime Ugala üle vaadata ja teha Trekwerkile protokolli, milliseid vigu meie majades ei tohi korduda ning ei kordunud ka," rääkis Vanemuise teatrijuht Toomas Peterson.

Detsembri esimesel päeval avati ka renoveeritud Endla teater, ka nende kahest lavatehnika ja sealhulgas pöördlava pakkujast oli parim hind ja muud tingimused Trekwerkil, kes tegi tööd ära 2,6 miljoni euroga. Teatrijuhi sõnul on ka neil esinenud tehnilisi häireid, aga need peaks olema kõrvaldatavad häälestamisega, selleks pole teater, kus lava pidevalt kasutuses, ise ettevõttele aega leidnud. Endla teater kavatseb ettevõttele esitada ligi 100 000 eurose kahjunõude.

"Plaanime [kahjunõude – toim] esitada, sest meie puhul juhtus see, et tähtaeg nihkus. Algselt oli planeeritud avada maja 10. novembril, mille järgi olid plaanid tehtud, aga nüüd õnnestus avada 1. detsembril ja me pidime oma novembri mängukavast loobuma ja asjad ümber planeerima. See tekitas meile hulgaliselt kahjusid", selgitas Endla teatrijuht Roland Leesment.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: