Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Selgus Eesti Kunstiakadeemia uue õppehoone avaliku ruumi kunstiteose konkursi võidutöö

{{1516021800000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Võidutöö "Paatina" näeb ette maja ette kolm betoonist pildiraami, mis tähistab Eesti Kunstiakadeemia kohalolu avalikus linnaruumis.

Konkursil valiti välja esimese, teise ja kolmanda koha tööd ning kaks ära märkimist. Konkursi žürii esimees Mart Kalm ütles, et võidutöö valiti välja 19. esitatud kavandi seast.

"Esikoha võitis võistlustöö "Paatina" mis nägi ette maja ette kolm betoonist pildiraami. Niisugune kaasaegsele kunstile omane kasutajaperpektiiv, et sa võid seda tööd ise edasi arendada, oli seal väga sümpaatselt sees. Selle võidutöö tugevus oli kontakt ühiskonnaga. Nähes neid ükskõik kuidas edasiarendatud jõulisi pildiraame, siis trammiga möödasõitja, ükskõik kui kunstikauge inimene tema ka ei ole, usub, et teose taga on kunstikool," kommenteeris Kalm.

"Teise koha sai võistlustöö kunstiplatvorm, mis nägi ette peahoonest välja poole tulevat oranži keelekujulist pinda, mis ületab tänava ja läheb EKA parki. Sellel peaks süsteemselt hakatama eksponeerima taieseid. Ja kolmanda auhinna sai võistlustöö, mis oli kõige huvitavam siseruumi mõeldud töö. See kujutas endast seina peal olevat kasti, kus on ventilaatorid ja kastile on visatud valge kangas. Kui te lähenete sellele teosele, hakkavad ventiaatorid seda kangast puhuma. Me ei tea, mis seal kanga all on. Meil on see ootusärevus," rõhutas Mart Kalm.

Kalmu sõnul oli konkursi žürii hädas, sest nad ei saanud huvitavatele ja eksperimentaalsetele kavanditele esikohta anda, kuna tellitud kunstiteos peab olema püsivalt eksponeeritud ja avalikkusele ligipääsetav. Kuna õppehoone koridoride seinad hoitakse tühjana õpilaste tööde eksponeerimiseks, siis peeti võitjate valimisel silmas ka seda, et võidutöö ei jääks õppetööd segama. "Näiteks oli meil lootus, et esitatakse võitlustööde hulgas ka heliteoseid. Sellesmõttes, et heliteos lihtsalt ei võta ruumi ära. Aga mitte ühtegi heliteost ei olnud," sõnas Kalm.

Kalmu sõnul oli valdav osa töödest kavandatud maja ümbrusesse. "Tegelikult oleks tore, kui protsendikunstiga saaks tõepoolest selle kooli logo, tiivulise Pegasuse, sinna teravnurga katusele. Kasvõi hologrammi kujul. Aga keegi ei esitanud katusele midagi," märkis Mart Kalm.

Konkursi võitjale tasutakse kunstiteose teostamise eest 65 000 eurot, teise koha preemia suurus on 1500 eurot ja kolmanda koha preemia on 750 eurot. Auhinnatud tööde autorid avalikustatakse 24. jaanuaril näituse avamisel.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: ERR raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: