X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiwa: idee oli dokumenteerida mitte-kohti

Kiwa Taagepera lossi pööningul.
Kiwa Taagepera lossi pööningul.

Laupäeval, 20. jaanuaril kell 14 saab avalöögi Voronja galerii 15-kuuline näitustesari „Lätted“. EV100 kunstiprogrammi kuuluv kunstisari avab 15 korternäitusega armastatud ja tuntud kunstnike sünni- ja lapsepõlvekodud üle Eesti. Kohapeal saab näha ka Kiwa uue filmi treilerit, mis keskendub samuti mittekohtadele. 

„Tutvustame „Lätted“ sarja Tartu mittekohas Kirjanduse maja pööningul, mis harmoneerib näitusesarja temaatikaga mittekohtadest ja mitte-galeriidest,“ sõnas Voronja galerii eestvedaja Raul Oreškin.

20. jaanuaril avavad Voronja galeristid Kaili Kask ja Raul Oreškin galerii plaane ning ideed korraldada näitusi mitte-galeriides üle Eesti.

Programmi "Lätted" lõpetab 2019. aasta aprillis Taagepera lossis Kiwa uus fillm.

„Filmi idee on dokumenteerida helis ja pildis Taagepera lossi neid ruumiosi, mida võib nimetada mitte-kohtadeks – lossi pööningud, keldrid ja nurgatagused. Need ruumid ja vaated, mis on välja ehitamata ja jäänud samaks kui sada aastat tagasi, moodustavad omalaadseid peatunud aegruume," kommenteeris autor.

"Need on ruumid, mis ei ole mõeldud tarbimiseks ega seal viibimiseks, nad ei juhi meid kuhugi ega pole mõeldud inimesele kogemuse pakkumiseks ega üldse inimtegevuseks. Olles neid ruume põhjalikult uurinud 1980ndatel aastatel, kui salvestusvahendid ei olnud veel kättesaadavad, on mul endal tekkinud kummaline ajas muutunud fiktsioon, mis esindab ehedalt seda, kuidas ruumikogemus muutub mälus ja mõjutab üleüldist ruumitaju. Seega seisneb filmi idee puhta ruumilise väljenduslikkuse sekkumatus jäädvustamises, mis paradoksaalselt pole mõeldud midagi väljendama või tähendama," ütles Kiwa ERR kultuuriportaalile.

„Lätted“ esimene näitus avatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval Jõgevamaal Kursi külas, kus on sündinud ja üles kasvanud Peeter Allik. „Alliku tegemisi on tunnustatud Eestis ja rahvusvaheliselt ning tema näituste ajalugu samuti aukartustäratav, kuid Kursi külas pole aga Peeter varem oma teoseid eksponeerinud,“ põhjendavad Voronja galeristid valikut.  Sarja eesootavate korternäituste info ilmub galerii veebilehel.

Näitustesari „Lätted“ toimub EV100 kunstiprogrammi raames. Ly Lestbergi ja Liina Vedleri abiga valmib igast näitusest videoülevaade ning lisarahastuse leidmisel programmi lõppedes ka dokfilm.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: