Halvad read. Halearmas Juku-Kalle Raid

Foto: ERR

ERR kultuuriportaal ja Rahva Raamatu koostöös toimub sari Halvad Read, kus Eesti kirjanikud loevad Viru Keskuse Rahva Raamatus avalikult ette katkeid enda kohta meedias, sotsiaalmeedias, kommentaariumites ja foorumites öeldud halbadest asjadest.

Videod esinemistest ilmuvad kultuuriportaalis.

Enda poole pillutud pori kandsid teisel kohtumisel ette Jesper Parve, Maarja Kangro, Ivar Sild, Mihkel Kunnus, Eia Uus, Indrek Koff, Juku-Kalle Raid.

Juku-Kalle Raid märkis kohtumisel, et talle väga see mõte meeldis, et inimesed otsivad enda kohta selliseid pikantseid asju. "Siin on mitu korda läbi jooksnud, et tõepoolest – hea, läbimõeldud solvang on ikka üks äge asi tegelikult. Mida totram see on, seda rohkem see on minule alati head meelt teinud ja eriti, kui on näha, et inimene on ikka kõvasti pingutanud, et öelda sitasti," rääkis ta.

"Aga mul ei olnud üldse vaja kaua mõelda, mul ei olnud vaja minna ka kuhugi raamatukokku ega üleüldse eriti internetti lahti teha, ma tegin lahti arvuti ja võtsin lahti ühe koha, kui mul siin mõni aasta tagasi tuli välja raamat "Eelarve: friigikogu rahvuseepos", siis ma oma rõõmsaks hämmastuseks avastasin, et kõige solvuvamad inimesed on need, kes on sattunud parlamenti, on ühes või teises komisjonis. Ja isegi kui need ei ole, siis partei kontorite broikud ja sekretärid, kes võivad iga asja peale 45 käega peast kinni haarata ja astuda sellisesse muremerre, et siga ka ei söö," jätkas Raid.

Ta meenutas, et need ööistungid olid absoluutseid rekordeid püstitavad ja ühtlasi ka üks nüridaim asi, mida ta oma elus näinud on, mistõttu ta hakkaski ajaviiteks blogi pidama, et mitte päris mõistust kaotada. "Kuna blogi korjas üles ajakirjandus, siis tekkis erinevates fraktsioonides suur mure, et mis pagan sellest saab, see lollpea ju annab raamatu välja, kindlasti annab."

Parteikontorid andsid seepeale välja kirja, mille puhul ta aimab, et see pärineb Keskerakonna kontorist. Raid luges kirja ette selle tervikpikkuses.

"Lugupeetud kaasvõitlejad! Mind ajendas suure ringi poole pöörduma Juku-Kalle Raidi tegevus riigikogus ööistungite ajal. Selge see, et eelarveistungite kümnete-kümnete tundide pikkuseks venitamine ehk obstruktsioon ei tohiks kuuluda parlamendi hea tava juurde, end aeg-ajalt seda ikkagi juhtub. Sel aastal, tõsi küll, ilmselt rekordiliselt pikalt. Paraku on selle vastu küll omanäolist, aga täiesti ebaeetilist ning lubamatut protesti viljelenud IRL-i fraktsiooni liige ja väliskomisjoni liige Juku-Kalle Raid, kes ilmsest soovist asjale tähelepanu pöörata, aga teisalt äärmiselt jubedas toonis kirjutas ööistungitelt blogi, n-ö "kirju", mis nüüdseks on avaldatud ka raamatuna. Muidugi on meil sõnavabadus, paraku aga peaks siinkohal võib-olla abi otsima õigusloomest, kuna tegemist on juhtumiga, kus kirjandus, õigemini üks kirjanik vaenab poliitikuid ning seda ei peaks me lubama. Poliitikud on siiski valimistel rahvamandaadi ning usalduse ja ei ole sünnis neid solvavate epiteetidega pärjata. Seda enam, et Raid tegi seda kuu aega järjest iga tööpäev, mil ööistungid kestsid. Ka ajakirjandus on siin omajagu süüdi, et Raidi iga viimne kui solvang kolleegide aadressil leidis tee Õhtulehte, Delfisse ja teistesse väljaannetesse, mis rõhutab vaid nende kollast olemust. Kahjuks aga kahjustab Eesti lugeja maailmapilti. Niimoodi jätkates ei ole siin riigis enam varsti midagi püha ja tegelikult õõnestavad Raidi epiteedid riigikogu usaldusväärsust ja kütavad üles kahemõttelisi tundeid meie parlamentääride vastu. [---] Minu ettepanek on järgmine – et Raidi meie seadused kahjuks korrale kutsuda ei luba, võiks vähemalt boikoteerida tema vabariigile ja riigikogu tööle varju heitvat raamatut ja seda kõigiti mitte kommenteerida. Kui peale raamatu esitlust sel nädalal ka ajakirjanikud tulevad ja kindlasti tulevad kommentaare küsima. Kuigi Raid on kirjutanud populaarselt, ei tohiks sealjuures siiski unustada, et tegemist on meie kõikide meie hea nime mustamisega."

Riigikogu liikmed ja ajakirjandus siiski reageerisid. Nt Priit Toobal märkis järgmist.

"Esiteks ma arvan, et need ei ole riigikogu liikmele kohased väljaütlemised ja teiseks ma ei arva neist üldse midagi, sest ma ei pea Juku-Kallest lugu ja kõik. Mulle läheb korda inimese arvamus, kellest ma lugu pean ja kellest ma midagi arvan. Ta on oma väljaütlemise ja tegudega käitunud nii, et ta ei ole mitte ainult minu, vaid ka teiste parlamendiliikmete silmis usaldust ja lugupidamist ära teeninud."

Kadri Simson aga arvas järgmiselt. "Ta on otsustanud ajaviiteks interneti täis kirjutada. Ma arvan, et see on selline halearmas. Teda tuleb mõista, eks iga inimene sattub stressi, kui ta tunneb ennast kasutuna. Ma ei ole väga süvenenud Raidi viimase aja luuletegevusse, sest mul on olnud istungitel muudki teha. Aga nii palju, kui ma kuulnud olen, siis ma pean seda halearmsaks küll."

Vt videost, mida ütlesid Ester Tuiksoo ja Marika Tuus-Laul samal teemal Raidi kohta.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: