Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kirjanduspreemia nominent Freddy: vanuse ja närvihaigustega tekib ka kentsakamat materjali, mida bändiga ei sobi esitada

Foto: ERR

Emakeelepäeval, 14. märtsil antakse välja Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemiad, kus vabaauhinna kategoorias on nomineeritud ka ansambli Psychoterror solist-laulukirjutaja Freddy Grenzmann oma esikteosega "Sigalind". Grenzmann, kes on laiemalt tuntud kui lihtsalt Freddy, rääkis, et tema luulekogu koondab paljuski vanu laulutekste, mis kõik polegi olnud sobilikud laval ette kandmiseks.

"Üldiselt on siin jah küllaltki suurelt jaolt vanu laulutekste põhiliselt. Kohe lõi mul siin ette üks "Pettus", mille ma kirjutasin 1985. aastal Vilniuse poe taarapunkti taga sirelites. Aga on ka uuemaid sekka. Aga no, fotomaterjal on ju täitsa kena, et iseenesest niimoodi raamatuna on ta ju täitsa kena," rääkis Freddy.

Freddy märkis, et ega ta end luuletajaks kunagi lugenud ei ole. "Ma olen tavaliselt kirjutanud laulutekste vastavalt vajadusele, aga neid tuleb ju koguaeg kuskile juurde, ja mida aeg edasi vanuse ja närvihaigustega tuleb selliseid pisut kentsakamaid numbreid, mida nii bändiga ei ole võib-olla [sobilik] väga laulda. Aga nüüd jah, see võttis täitsa muhelema, see nominatsioon, et kohe nagu kirjanikuhärra või nii."

Mõned sõbrad on Freddyt nimetanud poeediks, aga ta tooks siia väikese eristuse sisse. "See ei ole selline igapäevaluule, vaid mingisugune teatav poeetika, mis mingil hetkel tuleb ja lööb. Siin raamatus ongi ju suuremalt jaolt need ansamblile Psychoterror kirjutatud laulusõnad."

"No nii, siin lõi üks ette: "Olen kägu". Selle ma kirjutasin Saksamaal ühes Aacheni linnakeses ühel hommikul, nüüd siis juba pea 20 aastat tagasi. Juba mõnda aega ei kirjuta ma konkreetselt lauluteksti otse, vaid pärast sorteerin sahtlitest, panen ühe osa sinna, teise teise kohta ja vaatan seal, kas see kuhugi üldse kõlab," rääkis ta.

võimalik, et te leidsite end

minu jaoks on

kõik vaid piits litsi käes

piits litsi käes

sa ära usu

ma tahan ka koju

tahan koju

---

ma armastan tänavaid

sooja köögi aknast kustutan konid

just siis

just nüüd

ja siis on hommik

on võimalik, et on hommik

on võimalik

Freddy rääkis ka oma hiljutisematest lugemiskogemustest. "Juhan Maiste paksu raamatut Tallinna vanalinna majadest sattusin siin sirvima. Toomas Vinti olen siin lugenud. Daniil Harmsi. Ma lähen muidugi oma tsunfi kuttidele kallale kohe. Eile kuulsin ühte Villu Tamme uut kassetti. Uued laulujorud teemal "Joon". Need olid kah päris teravmeelsed, vaatasin, et Villu on ikkagi kõige targem punkar. See oli täitsa kena," märkis Freddy.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: