Fotod: Kadrioru muuseumis avati Vene kuulsaima marinisti Ivan Aivazovski näitus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Reedel, 9. märtsil avati armeenia päritolu Vene meremaalija Ivan Aivazovski (1817–1900) näitus "Aivazovski. Ideaali otsinguil", kus 39 teose hulgas saab näha Eesti Kunstimuuseumi kogusse kuuluvat maali „Vaade Vesuuvile päev enne vulkaanipurset“, mida ei ole avalikkusele pärast 1886. aastat eksponeeritud.

Olles üks enim-võltsitud nimesid kunstiajaloos, kinnitab Eesti Kunstimuuseum, et kõik näitusel eksponeeritud teosed on originaalid. Näitus annab ülevaate kõikidest 19. sajandi meistri loomingu perioodidest ja meremaali tüüpidest. Näha saab nii tormist merd kui ka tuulevaikust, päikeseloojangut ja kuuvalgust, inspireeritud Krimmi, Itaalia, Odessa ja Konstantinoopoli vaadetest.

Suur osa haruldastest maalidest on pärit Riiklikust Vene Muuseumist Peterburis. Näituse üks haruldasemaid leide on aga Eesti Kunstimuuseumi kogudes peidus olnud "Vaade Vesuuvile päev enne vulkaani-purset". Üle 130 aasta avalikkuse eest varjus olnud teos oli restauraator Alar Nurkse sõnul hukatuslikus seisundis.

"Maal oli konservantkleebiste alla pandud tundmatu salakaubavedaja poolt, ja kokku rullitud väga valesti – maaling sissepoole ja veel kokku murtud. Sellise maali elu päästmisel võibki alustada sellest, et aegamööda tuleb hakata lahti rullima, vähendamaks igasuguste murde, painete, deformatsioonide füüsilist olekut ja seejärel tasakesi niisutades harjutada uue ehk sirgunud olekuga," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" näituse kuraator Alar Nurkse.

Lisaks Riiklikule Vene Muuseumile ja Eesti Kunstimuuseumile on näitusel teoseid Narva Muuseumist, Tartu Kunstimuuseumist, erakogudest ja Läti Rahvuslikust Kunstimuuseumist – nende hulgas teos, mille kunstnik kinkis Riia muuseumile pärast Riias 1886. aastal toimunud näitust.

Kadrioru kunstimuuseumis toimuv näitus on esimene Ivan Aivazovski teoste suurem väljapanek Eestis.

Ivan Aivazovski on üks kuulsamaid Vene kunsti esindajaid, kelle meremaalid on võlunud publikut läbi aegade alates tema eluajast tänapäevani, mida näitasid ka eelmisel aastal toimunud Aivazovski 200-sünniaastapäevale pühendatud suurnäitused Venemaal ja Armeenias.

Näitus on osa Kadrioru 300. aastapäeva tähistavast programmist.

Näitus jääb avatuks 8. juulini 2018.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: