Sada Eesti mõtet. Lydia Koidula isamaa jätmisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Ester Vilgats/ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Lydia Koidula:

„Mu isamaa on minu arm, ei teda jäta ma, ja peaksin sada surma ma seepärast surema!”

Urmas Vadi: "Me teame, et Lydia Koidula kirjutas palju isamaaluulet, aga ta elu polnud just õnnelik, armastusega ei vedanud. Ta mees oli halb mees, ta ei hinnanud Koidula luuletusi. Ja kui sa ei loe ega hinda oma naise luulet, siis on selge, et see mees oma naisest ja tema hingeavarustest aru ei saa.

Seepärast tasub luuletajate luulet lugeda, oma kaaslast tunnustada, näidata üles huvi ja kui on põhjust, isegi vaimustust. Kui luule juhtub olema keskpärane või isegi halb ja head sõna pole varnast võtta, siis tuleb lihtsalt tunnustavalt noogutada või tõsta pöial.

Aga mida siis Koidula kirjutas ja mida tema mees ei lugenud?

Ta kirjutas: „Mu isamaa on minu arm, ei teda jäta ma, ja peaksin sada surma ma seepärast surema!” Mida see tähendab?

Meie kui eestlaste jaoks tähendab see väga palju, aga kui see oli mõeldud Koidulal hoopiski oma mehele, kes hoidis Koidulat oma isamaast eemal? Armastus oma isamaa vastu on Koidula luules läbiv. Võibolla olid need luuletused hoopiski etteheited Koidulal oma mehele – vaata, vaata, keda ma päriselt armastan.

Aga mees ei saanud seda teada, sest ta ei lugenud oma naist, võib isegi öelda, et tänu sellele ta luges oma naist valesti. Ja tegelikult lugesid valesti ka need inimesed, kes otsustasid Koidula põrmu Eestisse tuua ja ta ümber matta.
Kas need tema luud kisendasid: „Kallid labidamehed, ma kirjutasin oma luules, et mind ei armastatud, ma ei vaja transporti, jätke mu kondid rahule!” Jah, mõne inimese elu on õnnetu, aga mõne inimese surmgi võib olla õnnetu ning ta ei saa rahus olla, olgugi, et Koidula selle sama luuletuse lõpus kirjutab väga selgelt: „Tahan puhata.”

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: