Sada Eesti mõtet. Ahto Kaasik pühapaikade unustamisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Mana Kaasik

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Ahto Kaasik:

"Kõige suurem oht, mis pühapaiku ähvardab, on unustamine!"

Peeter Helme: Muidugi ei rääkinud Ahto Kaasik 2015. aastal Postimehele antud intervjuus mitte kirikutest ja muudest inimtekkelistest pühakodadest – mida võib ka ähvardada unustamine ja paljude Eesti maakabelite ja -kirikute puhul see nii ongi – vaid siiski looduslikest pühapaikadest. Viimaste kaardistamise, nendega seotud pärimuste jäädvustamise ning kogu selleteemalise teabe populariseerimisega on Ahto Kaasik tegelenud nüüd juba mitukümmend aastat ning tema sulest on ilmunud ka kaks põhjalikku raamatut - "Põlised pühapaigad" ja "Pühapaikade teejuht". Mõlemad väärt teosed.

Aga miks on siis ikkagi pühapaikade unustamine ohtlik? Eks ikka seepärast, et tegu on kohtadega Eesti maastikul, milles ajalugu ja kultuuripärand, veidi poeetiliselt öelduna – meie rahva hing – leiavad sideme selle maaga siin. Ja kui me unustame need kohad ega oska nende erilisust hinnata, tekib küsimus meie, eestlaste, õigusest maale, mida tahame nimetada enda omaks.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: