Sada Eesti mõtet. Käsu Hans Tartust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Käsu Hans:

“Oh, ma vaene Tardo liin”

Urmas Vadi: "Käsu Hans oli Puhja köster ja koolmeister, see rida „Oh, ma vaene Tardo liin” pärineb tema nutulaulust, mis kirjeldab Põhjasõja aegset laastamist. Ja võibolla just selle rea kirjapanemisest alates ongi tekkinud kuvand, et Tartu on kuidagi kehvem kui Tallinn. See vastaseis on igavene.

Tallinlased küsivad tartlaste käest: „Kas sa linna kah tuled?” Ja see ajab alati tartlasi närvi, isegi kui nad seda välja ei näita, siis sisimas, aga võibolla ka valjuhäälselt nad hakkavad oma vaest Tartu linna kaitsma, öeldes: "Mis linna! Ma elangi linnas! Tartu on kah linn! Meil on peaaegu sada tuhat elanikku, meil on ülikool, meil on emajõgi, meil on Kalevipoja kuju ja Oskar Lutsu majamuuseum! Tartu on linn!"

Tallinlased kuulavad selle jutu viisakalt ära, aga järgmine kord küsivad ikka, kas sa linna tuled.

Eriti alandav ja reeturlik on see, kui tartlane läheb elama Tallinnasse ja siis hakkab ise Tartusse maha jäänud inimestelt küsima, kas sa linna tuled. Ja tartlased ohkavad jällegi: "Oh, ma vaene Tardo liin!"

Aga Tartu solvamise rekord kuulub kirjanik Kertu Rakkele, kes on öelnud: "Minu meelest on Tartu fucking kausikujuline kaluriküla."

Mida ütleks selle lause peale Käsu Hans, kuidas kommenteeriks Urmas Klaas, mida ütleks Tartu linn ise? Ehk midagi sellist: "Põhjasõja elasin üle, aga vaat, Kertu, siit läheb piir! Ära enam oma jalga mu pinnale tõsta!"

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: