Sada Eesti mõtet. Unetu paadi leidmisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR/Vambola Vällik

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Üks unetu:

"Peamine on leida paat!"

Urmas Vadi: See lause pärineb filmist "Mehed ei nuta", ja tegelikult on pea iga lause sellest filmist tõeline pärl, mida tsiteerida. "Muide, suudeldes daami kätt, ei tõsteta mitte kätt, vaid langetatakse pea" või "Andestust, aga lammas konsumeeris meie apellatsiooni".

Film esilinastus Eesti Televisioonis 1969. aasta esimesel jaanuaril. Ja tõepoolest, küsimus on oluline, kust leida paat. Sest kui sa oled saarel ja tahad sealt ära saada, siis oleks hea, kui oleks olemas paat. Aga kuna paati ei leita, peab saarel hakkama saama.

Film on komöödia ja asja teeb koomiliseks see, et tegemist on kamba unetute vanameestega. Filmi pealkiri "Mehed ei nuta" on muidugi irooniline, sest peamine, millega need mehed filmis tegelevad, on hädaldamine, kaeblemine, nad on kantud oma kinnisideedest, miski vaevab neid kõiki. Jah, öeldakse, et see on unetus, aga tegelikult vaevab neid see, et neil polegi mitte midagi viga, nad ka magavad täiesti korralikult.

Kindlasti on filmil oma sotsiaalne mõõde, mis kõnetab meid ka tänases päevas, kui meil on palju pensionäre, aga pensioni maksjaid aina vähem ja vähem. Need mehed on samuti pensionil, aga nende mootorid töötavad endiselt täistuuridel. Nende peamised mured saavadki alguse sellest, et vaba aega on liiga palju käes. See film on justkui ettekuulutus minevikust, mis ütleb meile, et pensioniiga võib edasi lükata küll, kui on selliseid vitaalseid vanamehi.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: