Sada Eesti mõtet. Marie Under, nagu teda teab Barack Obama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Eesti Kirjanike Muuseumide Ühing

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Marie Under:

„Kes annab abi? Kohe, praegu, nüüd!”

Urmas Vadi: "Need Marie Underi read pärinevad tema luuletusest „Päälekaebamine” ja luuletus ise on kirjutatud neljekümne kolmandal aastal. Under on sellesama luulereaga vist ainus eesti luuletaja, keda on Ameerika president tsiteerinud. Seda tegi Barack Obama 2014. aasta septembris, kui pidas oma visiidil Eestisse kõne. Kõik olid rõõmsad ja uhked – Ameerika predident loeb eesti luulet! Isegi kui me ise väga luulet ei loe, siis see, et Ameerika president meie luulet loeb, teeb südame soojaks.

Aga millest siis räägib see Underi luuletus? See luuletus on justkui sajatamine ja kurja kuulutamine. Et asjad on väga halvasti, ühishaud on lahti kaevatud, me maa on varjutatud võllapuust, taevas on moondunud, kostub halinaid jne. Ühesõnaga justkui maailmalõpu kirjeldus.

Ja eks aasta nelikümmend kolm võiski tunduda kui maailmalõpp. Ja siis Under küsibki oma luuletuses „Kes annab abi? Kohe, praegu, nüüd!” Muidugi meie teame, et Ameerika, kui meie liitlane, annab meile abi, vähemalt me väga loodame seda.

Aga kas Barack Obama ei kutsunud selle luuletusega hoopiski välja kurja? Ja nagu ma teame, siis päev pärast Obama Eestist lahkumist rööviti venelaste poolt Eston Kohver. Sõnal on kõva jõud, ja kui tegemist on sellise sajatamisega nagu Underi tekst, siis on selge, et midagi kohe juhtub, ja juhtuski. Jääb üle vaid igatsevalt mõelda, et mis oleks, kui Omaba oleks oma kõnes lugenud luulet, kus räägitakse suurest rahast ja igavaesest armastusest. Aga noh, ootame Donald Trumpi, kes pole meil veel külas käinud, vaatame, milline luulemaitse temal on."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: