Sada Eesti mõtet. Agnes von Mönninkhusen sellest, mis saab ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Agnes von Mönninkhusen:

“Mis meist saab?”

Peeter Helme: "Arvo Valtoni stsenaariumi põhjal 1969. aastal valminud “Viimne reliikvia” on kindlasti üks Eesti filmiajaloo legendaarsemaid filme. Tõsi, ajalooga pole sellel suurt midagi pistmist ning ka Eesti film on see vaid osaliselt – kandvates rollides on selles tallinnlase Grigori Kromanovi filmis rahvusvaheline seltskond ning Agneski jõuab eesti vaatajani kahetisena. Nimelt võime kõik imetleda nüüdseks meie seast lahkunud Läti filmistaari Ingrīda Andriņa kehalisi võlusid, kuid kui ta suu lahti teeb, siis kuuleme Mare Garšneki häält.

Jah, ja mida see hääl meile siis ütleb? Esitab fundamentaalse küsimuse, nagu äsja kuulsime. Küsimuse, mis on eesti rahvast painanud vähemasti viimased sada aastat. Aegajalt oleme sellele ka ise mingeid vastuseid andnud, vahetevahel on seda kahjuks teinud ka teised, meilt küsimata. Kuid ära see küsimus kuidagi ei kao. Vahel tahame tõsiselt teada, mis meist saab, vahel aga esitame selle küsimuse justkui retooriliselt, juba ette teades, et saab, mis saab – teha pole ikka midagi, meist sõltub niikuinii vähe.

Nii ta tõesti on – globaalses plaanis sõltubki eestlastest üsna vähe. Aga lohutame end siis ehk tõesti teadmisega, et Agnest mängis ikkagi lätlanna ja ega neist lätlastestki palju rohkem sõltu. Kui see ühte õiget eestlast ei rõõmusta, siis mis veel?"

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: