Kinomajas toimub Leida Laiuse mälestusõhtu

Leida Laius ja näitleja Monika Järv filmi
Leida Laius ja näitleja Monika Järv filmi "Naerata ometi" võtetel. Autor/allikas: Arno Saar / Filmiarhiivi kogu / EFA

26. märtsil möödub 95 aastat ühe parima eesti filmilavastaja Leida Laiuse sünnist. Sel puhul jõuavad Tallinna Kinomajas ekraanile kolm režissööri linateost ja külla tuleb Ene Rämmeld.

Kell 18 algava tasuta sissepääsuga mälestusõhtu kavas on mängufilm "Libahunt" (1968) ja dokumentaalfilmid "Sündis inimene..." (1975) ning "Lapsepõlv" (1976).

Siinses filmiajaloos moodustab Laiuse looming harvanähtava terviku. Tema filmide peategelaseks on ikka ja jälle naine, kes tahab üle olla ajast, milles ta elab, ja oludest, mis saatust kujundavad. Olgu selleks siis "Mäeküla piimamehe" Mari, "Ukuaru" Minna või "Libahundi" Tiina. Just Laiuse töödes on mänginud oma parimad ekraanirollid sellised näitlejad nagu Elle Kull, Kaie Mihkelson ja Maria Klenskaja.

Väljatuleku järel kõige enam kriitikat pälvinud „Libahunti” võib nüüdseks vaadelda hoopis vabamas võtmes, rõhutada kirjandusteose ja filmi üksühese vastavuse otsimise asemel selle modernistlikku lähenemisnurka ja paigutada ideestik 1968. aasta Praha kevade konteksti.

Dokumentaalfilmides "Sündis inimene..." ja "Lapsepõlv" käsitleb Laius emaduse, ema ja lapse suhte teemat inimese sünni ja kasvamise kaudu, jõudes välja toonase peremudeli pahupooleni, kui lapsed on sunnitud ööpäevarühmades oma tööd rabavaid emasid ootama. Hiljem arendab ta neid teemasid edasi mängufilmides "Naerata ometi" (koos Arvo Ihoga) ja "Varastatud kohtumine".

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: