Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Täna lõpetab solistikarjääri Eesti rahvusballeti tantsija Eve Andre-Tuga

Eve Andre-Tuga Lumivalgekese rollis balletis
Eve Andre-Tuga Lumivalgekese rollis balletis "Lumivalgeke ja 7 pöiapoissi". Autor/allikas: Harri Rospu

Täna, 25. märtsil annab särava solistikarjääri lõpuetenduse armastatud baleriin Eve Andre-Tuga. Eesti rahvusballeti esituses on kavas Marina Kesleri "Libahunt", mis pälvis 2007. aastal Eesti teatri aastaauhinna ja Tiit Helimetsa "Aeg". "Libahundis" tantsib Andre-Tuga Tiina rolli.

Eve Andre-Tuga lõpetas Tallinna Balletikooli 1996. aastal, samast aastast on ta Eesti rahvusballeti solist. Ta on saanud mitmeid auhindu ja preemiaid: Kultuurkapitali noore tantsija loomepreemia (1996) ja stipendium (1999, 2008), Klaudia Maldutise nim. preemia (1998), rahvusvahelise balletitantsijate konkursi "Arabesk-2000" diplom ja koos Sergei Upkiniga pressi lemmikpaari tiitel, Philip Morrise aastapreemia rollide eest "Pähklipurejas" ja R. Adamsoni jazzballetis "In the Mood with Duke" (2000), koos Sergei Upkiniga rahvusvahelisel balletikonkursil Jacksonis USA-s parima paari tiitel (2002), Eesti teatri aastaauhind balletilavastuse alal (2009), ERGO tantsuauhind 2010, Eesti kutseliste tantsijate loomeliidu kolleegipreemia 2011.

Eve Andre-Tuga tähtsamate rollide hulgas on rohkem kui paarikümne aasta jooksul olnud Julia (Prokofjevi "Romeo ja Julia"), Swanilda (Delibes’i/Hyndi "Coppélia"), Klara (Delibes’i/Bigonzetti "Coppélia"), Marie ja Dražeehaldjas (Tšaikovski "Pähklipureja"), Sülfiid (Bournonville’i "Sülfiid"), Lumivalgeke (Harangozó "Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi"), Constance (Nixoni "Kolm musketäri"), Cassandra (Schiavoni/Cannito "Cassandra"), Desdemona (Kesleri "Othello"), Tiina (Kesleri "Libahunt"), Antigone (Murdmaa "Antigone"), Lescaut’ armuke (MacMillani "Manon"), solist Scholzi "Teises sümfoonias" ja Adamsoni jazzballettides ("In the Mood with Duke", "Enne ja nüüd", "At the Still Point"), Printsess Florina ja Aurora (Tšaikovski "Uinuv kaunitar", III vaatuse pas de deux), pas de trois (Tšaikovski "Luikede järv"), pas de deux (Adami "Giselle") jpt.

Koos Sergei Upkiniga on Eve Andre-Tuga esinenud mitmel pool Euroopas, Taiwanis, Soomes, Lätis, Venemaal ja Walesis.

Eve Andre-Tuga on Pööningtantsu raames ka koreograafina kätt proovinud, ta lavastas 2012. aastal etüüdi "Soul Above Me" ja 2016. aastal "Endast väljas".

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: