Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Täna avatakse kaardirakendus Kirjanduslik Tallinn

Kaarti
Kaarti "Kirjanduslik Tallinn" saab näha aadressil https://www.kirjandusliktallinn.ee/. Autor/allikas: kuvatõmmis

Täna, 18. aprillil kell 15.00 avavad kirjandusfestival HeadRead, Tallinna Kirjanduskeskus, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse ning Tallinna Keskraamatukogu projekti "Kirjanduslik Tallinn". Kõik huvilised on oodatud lugemispärastlõunale Keskraamatukogu peamajja Estonia puisteel, et ühiselt leida Tallinna erinevate paikadega seotud ilukirjanduslikke tsitaate.

Leitud tsitaadid leiavad oma tee "Kirjandusliku Tallinna" kaardile ning festivalil HeadRead toimuvale suurele "Kirjandusliku Tallinna" ühislugemisele.

"Kaardi tekkeloo taga on veendumus, et Tallinn on eesti kirjanduses üks keskne tegevuspaik; Tallinnast on kirjutatud palju rohkem, kui arvata osatakse. Enamasti teatakse Jaan Krossi ja Indrek Hargla vanalinna või Mati Undi Mustamäed, ent linna erinevaid paiku mainitakse väga paljude autorite loomingus. Samuti pole Tallinn püsinud ainult eesti kirjanike huviorbiidis, vaid linnast on kirjutatud ka saksa, inglise, vene ja teistes keeltes," sõnas Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino.

"Kirjandusliku Tallinna" algatus on seotud tõsiasjaga, et Tallinna kirjandusfestivalil HeadRead täitub tänavu kümme tegutsemisaastat, nagu selgitas ettevõtmise üks algatajatest, kirjanik Jan Kaus.

"Selle tähistamiseks toimub festivali ajal, 26. mail Vabaduse väljakul suur "Kirjandusliku Tallinna" teemaline ühislugemine, kuhu on oodatud osalema kõik kirjandushuvilised tallinlased ja Tallinna külalised. Kui festivali idee on tuua Tallinna linnaruumi rohkem kirjandust, siis ühislugemine tähistab Tallinna linna kui väga paljude kirjandusteoste tegevuspaika."

Kaarti saab kasutada linnaruumi avastamiseks ning kirjanduse, aga ka ajaloo või geograafia õpetamiseks. Iga kaardil leiduva tsitaadi juures on autori nimi ning teos, millest tsitaat pärineb, tekstinäited on seotud konkreetsete kohtadega linnaruumis.

UTKK Tuglase majamuuseumi juhi Elle-Mari Talivee sõnul on kaart pidevalt täiendamisel. ""Kirjanduslik Tallinn" on olemuselt avatud keskkond – iga kirjandushuviline saab kaardile lisada mõne lugemisleiu," lausus Talivee. "Sellepärast ootame ka linnaelanikke raamatukokku lugemistalgutele, et anda oma panus kirjandusliku Tallinna kaardistamiseks."

Kaardi avapeol astub üles ka mitu kirjanikku, kes on oma loomingus Tallinnast kirjutanud: Eda Ahi, Mihkel Kaevats ja Jan Kaus. Lisaks võtavad sõna kaardi algatusega seotud organisatsioonide esindajad.

Kaart "Kirjanduslik Tallinn"  on sündinud kirjandusfestivali HeadRead, Tallinna Kirjanduskeskuse, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse ja Tallinna Keskraamatukogu koostöös.

Vt kaarti "Kirjanduslik Tallinn" siit.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: