Tartu kõrgem kunstikool muudab nime

{{1526368380000 | amCalendar}}
Foto: Eesti Meedia/Scanpix

Tartu Kõrgema Kunstikool (TKK) saab ajaloolise järjepidevuse alusel augustist alates nimeks Kõrgem Kunstikool Pallas.

"Me tunnetame endal ka missiooni. Eriti peale seda, kui Tartu Ülikoolis suleti maaliosakond ja maaliõpet Tartus anname me ainukesena, sel kevadel lõpetab viimane magistriõppe lõpetaja," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" TKK õppeprorektor Kristina Tamm.

"Tartus on mitu kunstikooli – on Tartu Lastekunstikool, Tartu Kunstikool, kes on samuti seotud Pallase pärandiga ja meie hea koostööpartner, ja Tartu Kõrgem Kunstikool. Me oleme kogu oma eksisteerimise aja olnud silmitsi sellise probleemiga, et meid aetakse omavahel segamini meedias ja avalikus ruumis, et kindlasti toob see natukene selgust," lisas Tamm.

Kunstikool moodustati 2000. aasta 1. augustil. Soov ajaloolise järjepidevuse alusel avada TKK Pallase nimega oli olemas juba enne 2000. aastat, kuid vahetult kõrgkooli asutamise eel jäi liiga vähe aega laiemaks diskussiooniks kooliga ajalooliselt seotud institutsioonide ja teiste huvigruppidega.

Haridusministeerium märgib eelnõu seletuskirjas, et taoline laiem ühiskondlik arutelu oleks kindlasti olnud vajalik, arvestades okupatsioonikahjude ja sellega seotud ajalooliste katkestuste teema aktuaalsust 1990. aastatel.
Lisaks oli tollases ühiskonnas kõhklusi ja eelarvamusi kutseharidusest väljakasvanud rakenduskõrghariduse kui uue kõrghariduse vormi arengute suhtes.

Seletuskiri ütleb, et tänane kool on ennast kõrgkoolina nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt tõestanud ning on taas valmis kandma Eesti professionaalset kunstiharidust sümboliseerivat nime, pakkudes sellele uut ning nüüdisaegset sisu.

Kõrgkooli missioon on professionaalse kunstihariduse kaudu arendada ühiskonnas loovust, nagu oli ka 1919. aastal loodud Kunstiühing Pallase kooli eesmärk.

Kõrgem kunstikool tunneb endal kohustust mitte lasta Pallasel muutuda ajalooliseks nähtuseks, vaid hoida nime ning sellega seonduvat elavana.

Protsess nimevahetuse algatamiseks on kestnud viimased kolm aastat. 2015. aastal korraldati ühine visiooniseminar Tartu Kunstikooli ja Tartu Lastekunstikooliga, kuna kõik kolm institutsiooni olid jõudnud arusaamisele, et koolide selgema kuvandi loomiseks on vajalik paremini eristada õppeasutusi ka nimetuste kaudu.

Senised sarnased nimetused ja neist tulenevad lühendid tekitavad pidevalt avalikku segadust. Mõlemad koolid toetasid TKK soovi võtta Pallase nimi. Seejärel arutas TKK nimevahetuse teemat Pallase kaubamärgi omaniku hotell Pallase esindaja Verni Loodmaaga, kes samuti ideed toetas.

2016. aasta jaanuaris otsustas TKK nõukogu algatada kõrgkooli nime muutmise ja taotleda Pallase nime. Sama aasta veebruaris kiitis TKK nõunike kogu selle ettepaneku heaks.

2016. aastal kohtusid asekantsler Indrek Reimand ja kõrghariduse osakonna töötajad kõrgkooliga arutamaks nimevahetust. TTK sai suunise kaasata nimevahetuse protsessi võimalikud huvigrupid. Nii korraldas TKK tänavu veebruaris kunstihariduse konverentsi "Pallas 99", mille üks oluline eesmärk oli kutsuda kokku kõik Pallase pärandiga seotud osapooled ning anda neile võimalus diskussiooniks.

Konverentsi esimeses pooles tõi TKK välja püüdluse ennistada kõrgkoolile Pallase nimi. Seda toetasid oma ettekannetes TKK nõunike kogu esimees Tõnis Lukas, kunstnike liidu president Vano Allsalu, Tartu kunstimuuseumi direktor Signe Kivi ja kunstiakadeemia rektor Mart Kalm.

Kõrgkooli senine nimi inglise keeles Tartu Art College on rahvusvahelises suhtluses ja koostöös tekitanud segadust, kuna kolledži nimetusega õppeasutuse funktsioonid ja eesmärgid võivad väljaspool meie haridussüsteemi olla väga erinevad alates kõrgkoolist, mida haldab ülikool kuni keskkoolini.

Seetõttu on sooviks kõrgkooli inglise keeleses nimevariandis kasutusele võtta Euroopa haridusruumis üheselt mõistetav rakenduskõrgkooli nimetus University of Applied Sciences.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: