EKA jätab näitusega hüvasti ajutiste õppepindadega

Tänavused Eesti kunstiakadeemia lõpetajad näitavad oma taset mastaapsel näitusel Tallinnas haigekassa endises hoones. Näitusega jätab kunstiakadeemia hüvasti oma ajutiste õppepindadega, et siis suve lõpus uude hoonesse kolida.

Viimaseid kuid kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonna hoone on täitunud sajakonna omanäolise kunstiprojektiga. Paljudest kontoriruumidest koosnev maja annab lõpetajatele võimaluse koostada oma isikunäitus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Paljudele need väikesed ruumid sobivad väga hästi, sest neil on nendes ruumides võimalus muuta seda keskkonda just täpselt nii nagu neile sobib. Näiteks on paljud ehitanud kinni aknad, värvinud üle põrandakatted, kuidas iganes neil on parem oma tööd publikule esitada," selgitas kuraator Keiu Krikmann.

Maalikunstnik Margot Õunapuu kutsub näitusekülastaja oma pildialbumi sisse. Oma magistritöös katsetab ta täiesti uut tehnikat, maalides pleksiklaasile internetist leitud fotosid.

"Lõputöö käigus otsisin materjali pimedusest ja pimeduse edastamisest ja selle kogemisest, et kuidas visuaalselt seda kujutada. Maalisin siis pleksiklaasile, mis kujutab endast seda, et kogu maali protsess käib tagurpidi - alla jääb kõige pealmine kiht," kirjeldas maalikunsti magistrant Margot Õunapuu.

Tulevase arhitekti Veiko Vahtriku magistritöö pakub välja lahendusi, kuidas täita Talllinn taskukohaste eluasemetega. Kui praegu on kommunaalelamute rajamine kohalike omavalitsuste ülesanne, siis Veiko Vahtriku magistritöö pakub võimalusi, kuidas kaasata protsessi nii riik, erasektor kui ka tulevased elanikud.

"Erasektori kaasamine toimub läbi protsendiseaduse, mis kohustab arendajaid kõikidelt uutelt arendusprojektidelt siis osa, 20-30 protsenti kortereid andma üürile või müüma taskukohaste hindadega ja seevastu saavad nad erinevaid boonuseid, mis võivad olla ruumilised või majanduslikud. Kolmas lähenemine kaasab tulevased elanikud sellesse protsessi, neil on võimalik läbi omapoolse panuse, näiteks ehitamise, seda tulevase kodu hinda vähendada," rääkis Vahtrik.

Eesti kunstiakadeemia järgmise aasta lõpetajad näitavad oma taset juba uues ja moodsas õppehoones.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: