Tallinn tunnustab 2017. aasta parimaid restaureerijaid ({{commentsTotal}})

Paju villa
Paju villa Autor/allikas: Siim Lõvi

5. juunil tunnustab Tallinna Linnaplaneerimise Amet 2017. aastal eeskujulikult restaureeritud hoonete omanikke, projekteerijaid ja ehitajaid ning väärikaid Tallinna muinsuskaitsetegelasi nende pikaaegse panuse eest.

Tallinna abilinnapea Andrei Novikovi sõnul väärib restaureerimine tähelepanu ja tunnustust: "Restaureerimine eeldab omanikelt kannatlikkust, teadmisi ning olulist rahalist panust. See esitab tavapärasest suuremaid nõudmisi ehitajatele ning väljakutseid projekteerijatele ja järelevalvele. Muinsuskaitse all olevat pärandit on Eestis vähe ja seda tuleb kaitsta, hoida ja hooldada võimalikult hästi, et säilitada see tulevastele põlvedele. Tallinna linn jätkab aastatepikkust traditsiooni ja tunnustab eeskujulikult restaureeritud mälestiste, muinsuskaitsealal paiknevate hoonete ning miljööaladel paiknevate hoonetega seotud isikuid, kes on väärikalt taastanud väärtusliku hoone või päästnud need hävimisest."

Linnaplaneerimise Amet annab 2017. aasta restaureerimispreemiad ja tunnustused üle Nõmmel asuvas Paju villas Vabaduse puiestee 88, mis tunnistati 2017.a parimaks restaureeritud hooneks Nõmme miljööalal. Preemia saavad Paju villa omanik Jaan Pelmas ja postuumselt tema tütar Katrin Pelmas, kes taastasid hävimisohus olnud hoone. Ühtlasi tunnustatakse AB Standup OÜ arhitekti Stanislav Popkovi, Paju villa ehitusprojekti koostamise eest. Preemia saab Maarjamäe miljööalal asuva Paju tänav 12 eramu omanik Jaanus Kiviking, kes restaureeris eeskujulikult sõjajärgse individuaalelamu. Parimaks restaureeritud kultuurimälestiseks tunnistati Nõmme Rahu kirik, kus kogudus koos Tallinna linna toetusega eelmisel aastal restaureeris interjöörid ja konserveeris kunstimälestised, sh oreli, lühtrid ja altarimaali.

Paju 12. Autor: Siim Lõvi

Eelmisel aastal tõusid teiste hulgast esile mitmed Kalamaja miljööväärtuslikul hoonestusalal restaureeritud ja korrastatud ehitised. Kalamaja Kinnisvara OÜ-d tunnustatakse Väike-Patarei tn 8a hoone miljöötundliku korrastamise ja fassaadide restaureerimise eest. RS Kinnisvaragruppi tunnustatakse Graniidi tn 3 hoone korrastamise ja selle algupärase välisilme taastamise eest. Arhivisio OÜ arhitekti Meelis Ani tunnustatakse Graniidi tn 3 hoone ehitusprojekti koostamise eest. Pööningukorter OÜ-d ja korteriühistut Salme 31 tunnustatakse Salme tn 31 hoone korrastamise ja fassaadide ajastutruu välisilme taastamise eest.  DIA Project Management OÜ arhitekti Kaire Rjadnev-Meristot tunnustatakse Salme tn 31 hoone ehitusprojekti detailide osa koostamise eest. Tallinna kesklinnas pälvib tunnustuse Kentmanni tn 20a korteriühistu hoone fassaadide eeskujuliku korrastamise eest.

Kultuurimälestiste restaureerimise eest tunnustatakse järgmisi ettevõtteid ja isikuid. RealWAY OÜ saab tunnustuse Balti jaama lähirongide paviljoni restaureerimist eest. Öpiku Majad OÜ tehase "Dvigatel" raudbetoonist saagkatusega mehhaanika-montaažitsehhi restaureerimise eest. Lutheri Ärimaja tunnustatakse A/s A.M.Lutheri uue vabrikuhoone eeskujuliku restaureerimise eest. OÜ HG Arhitektuuri sisekujundajat tunnustatakse sama hoone siselahenduste eest. Tallinna Haridusametit tunnustatakse Kadriorus asuva Lydia Koidula tn 23 hoone lasteaiaks ümberkujundamise ja restaureerimise eest. Samuti restaureeris Haridusamet Tallinna vanalinnas Suur-Kloostri tn 12 asuva Gustav Adolfi gümnaasiumi võimla.

Balti jaama ootepaviljon Autor: Martin Siplane

Linnaplaneerimise Amet tunnustab säravat isiksust ja kirglikku muinsuskaitsjat Tiina Mägit pühendunud tegevuse eest. Aastakümnete pikkuse töö eest Tallinna muinsuskaitses tunnustatakse Kalli-Maia Hollandit ning Malle-Reet Heidelbergi.

Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik kutsub mälestiste, miljööaladel asuvate majade ning väärtuslike ajalooliste hoonete omanikke üles senisest enam tähelepanu pöörama detailidele: "Ajalooliste hoonete taastamine on aeganõudev protsess, milles on väga tähtis osa projekteerimisel ja hilisemal järelevalvel, et hoone väärtust loovad detailid kaduma ei läheks. Tallinna Linnaplaneerimise Amet on hoonete omanikke ja restaureerijaid toetanud mitte ainult hea nõuga, vaid andnud ka restaureerimisetoetusi."

Käesoleval aastal eraldas Linnaplaneerimise Amet restaureerimistoetuseks 200 000 eurot, mis on kaks korda rohkem kui eelnevatel aastatel. Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakond annab Kirikurenessansi programmist toetusi ka Tallinna kirikute restaureerimiseks ja seal asuvate vallasmälestiste konserveerimiseks.  

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: